FAQ

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie kryptowalut, kantorów, kwestii bezpieczeństwa, czy prowizji.

Każde inne pytanie możesz nam zadać kontaktując się z nami mailowo: kantor@kanga.exchange

Kryptowaluty

Co to są kryptowaluty?

Kryptowaluty to rozproszone systemy księgowe oparte na kryptografii, które gromadzą dane o stanie posiadania w umownych jednostkach.

Od czego zacząć?

Inwestycja w kryptowaluty najłatwiej rozpocząć od założenia konta na giełdzie kryptowalutowej. Platformy tego typu umożliwiają wygodne i darmowe obracanie kryptoaktywami.

Ile kosztują kryptowaluty?

Koszt danej kryptowaluty zależny jest od kursu ustalanego w czasie rzeczywistym.

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Tak, pod warunkiem że wejście w branżę kryptowalut poprzedzone zostanie właściwym zaznajomieniem się z tematem. W przeciwnym wypadku potencjalny inwestor ryzykuje utratą ulokowanego kapitału.

Czy Bitcoin jest najlepszą inwestycją w krypto?

Bitcoin charakteryzuje się dużą niestabilnością. Chcąc podjąć ryzyko inwestowania w tę kryptowalutę, upewnij się, że rozumiesz mechanizmy rządzące rynkiem i nie obawiasz się potencjalnej straty swojego wkładu.

Jakie kryptowaluty obsługuje Kanga?

Giełda kryptowalut Kanga obsługuje następujące kryptowaluty: 

bitcoin (BTC) – zarazem pierwsza i najpopularniejsza kryptowaluta na rynku;

ethereum (ETH) – określany mianem “kryptowalutowego srebra”, najważniejszy altcoin;

ethereum classic (ETC) – kryptowaluta stworzona przez zwolenników oryginalnej idei ethereum, czyli wykorzystywania modelu Proof-of-Work;

Kanga Exchange Token (KNG) – dedykowana kryptowaluta giełdy Kanga Exchange i jedyny uznany środek płatniczy Kangi.

Prócz nich dostępne są również stablecoiny:

tether (USDT) – najpopularniejszy stablecoin, kryptograficzna wersja amerykańskiego dolara;

USD Coin (USDC) – stablecoin zabezpieczony przez rezerwy aktywów, w tym waluty fiducjarne i krótkoterminowe amerykańskie obligacje skarbowe;

oPLN (omega złotówka) – stablecoin o wartości zbliżonej do polskiej złotówki;

oEUR (omega euro) – stablecoin o wartości zbliżonej do euro.

Jak zacząć?

Jak kupić kryptowaluty w Kantorze?

Aby kupić kryptowalutę w kantorze stacjonarnym pobierz aplikację Kanga Wallet (z AppStore lub Google Play) i zarejestruj konto na Kanga Exchange. Do rejestracji konta na potrzeby transakcji w kantorach Kanga wystarczy podać wyłącznie adres e-mail.

Udaj się do jednego z ponad 300 punktów stacjonarnych Kanga i uzgodnij warunki wymiany z pracownikiem kantoru. Następnie uruchom aplikację Kanga Wallet i w zakładce KANTOR naciśnij przycisk GENERUJ KOD. Przekaż kod pracownikowi, po czym potwierdź transakcję na ekranie swojego telefonu i przekaż zapłatę za kryptowalutę. I to wszystko! Środki są już zaksięgowane na twoim koncie.

Czy muszę mieć konto na Kanga Exchange?

Tak, aby kupić kryptowalutę w kantorach Kanga potrzebujesz konta w Kanga Exchange.

Czy mogę sprzedać kryptowaluty bez konta na Kanga Exchange?

Tak. W tym celu wejdź na stronę https://bon.kangakantor.pl/ i wybierz kryptowalutę, którą chcesz sprzedać. Potwierdź wybór klikając w przycisk GENERUJ ADRES. Na wygenerowany przez system adres wyślij kryptowalutę ze swojego portfela. Pamiętaj, aby pobrać lub zapamiętać identyfikator i PIN-u bonu, te dane będą Ci potrzebne do wypłaty środków z bonu w kantorze Kanga.

Gdzie znajdę kupione kryptowaluty?

Kryptowaluty, które kupiłeś w kantorze Kanga, są księgowane na Twoim koncie Kanga Exchange. Masz do nich dostęp zarówno z poziomu aplikacji Kanga Wallet jak i platformy Kanga Exchange. Saldo środków widoczne jest w zakładce Portfel.

Jak założyć portfel kryptowalut?

Aby założyć portfel kryptowalutowy pobierz aplikację Kanga Wallet z App Store lub Google Play i utwórz konto podając swój adres e-mail. Dostęp do portfela Kanga Wallet jest również możliwy z poziomu platformy Kanga Exchange.

Jakimi metodami płatności mogę zapłacić za kryptowaluty w kantorach?

Transakcje kupna i sprzedaży kryptowalut w kantorach Kanga realizowane są za pomocą gotówki.

Czy mogę zapłacić za pomocą kodu BLIK?

Nie. Na chwilę obecną możliwość ta zarezerwowana jest wyłącznie dla bankomatów.

Czy jest jakiś limit wysokości transakcji w kantorze?

Transakcje realizowane w kantorach Kanga nie są ograniczane limitami kwotowymi przez Kanga Exchange, niemniej każdy z partnerów kantorowych ma możliwość indywidualnego ustalenia swojego limitu.

Czy transakcja zakupu/sprzedaży w kantorze kryptowalut jest natychmiastowa?

Tak, transakcje wymiany kryptowalut w kantorach Kanga realizowane są w czasie rzeczywistym. Czas realizacji transakcji to ok. 45 sekund.

Czy mogę anulować transakcję?

Transakcje kupna i sprzedaży kryptowalut w kantorach Kanga realizowane są poprzez składanie zleceń na giełdzie Kanga Exchange. Po potwierdzeniu transakcji nie ma zatem możliwości jej anulowania, ponieważ została ona już zrealizowana na giełdzie.

O nas

Kim jesteśmy?

Kanga Exchange to polska firma założona we wrześniu 2018 roku. Celem i nadrzędną misją brandu jest zwiększenie adopcji kryptowalut w życiu codziennym.

Czym jest Kanga Kantor?

Kanga Kantor to największa na świecie sieć stacjonarnych kantorów kryptowalutowych (część z nich oferuje ponadto mobilną realizację usług) przeznaczonych dla osób preferujących fizyczny obrót kryptowaktywami. Przewagi konkurencyjne kantorów Kanga to łatwość i błyskawiczny czas realizacji transakcji, wysoka elastyczność w ustalaniu prowizji i obecność kantorów we wszystkich większych miastach w Polsce.

Na czym zarabia Kanga?

Kanga Kantor zarabia na opłatach sieciowych. Ich wartość jest stała i zawsze wynosi 1%.

Jakie kryptowaluty mogę kupić-sprzedać w kantorze?

W ofertach kantorów można znaleźć takie kryptowaluty, jak: Bitcoin, Ethereum, Link, USDC, czy USDC. Ponadto dostępne są stablecoiny: oPLN i oEUR, jak również tokeny popularnych projektów takich jak Metahero czy Everdome. W przyszłości można spodziewać się również innych popularnych kryptowalut i tokenów.

Jak odbywa się transakcja kupna-sprzedaży w kantorze kryptowalut?

Kupno i sprzedaż kryptowalut w kantorze wygląda podobnie. Do realizacji transakcji potrzebna jest aplikacja Kanga Wallet (lub dostęp do platformy Kanga Exchange), w której użytkownik musi wygenerować kod potwierdzający transakcję. Cały proces jest niezwykle prosty i zwykle zajmuje ok. 60 sekund.

Jaka jest prowizja za transakcję?

Na prowizję w kantorach Kanga składają się dwie wartości – 1% opłaty sieciowej i dodatkowy % prowizji partnera.

Czy prowizja jest zależna od wysokości transakcji lub kryptowaluty?

Wysokość prowizji uzależniona jest od właściciela kantoru. Przy czym ta, w myśl prokonsumenckiego charakteru prowadzenia działalności podlega negocjacjom.

Czy jest możliwość obniżenia prowizji lub opłaty sieciowej?

Tak, można to zrobić . W każdym z Kantorów Kanga jest możliwość negocjowania prowizji, dodatkowo na naszym blogu i kanałach społecznościowych regularnie publikowane są kody rabatowe obniżające opłatę sieciową Kanga.

Czym się różni transakcja w kantorze od transakcji na giełdzie?
Kiedy otrzymam gotówkę?

Transakcje w kantorach Kanga realizowane są w czasie rzeczywistym, zatem zapłatę za kryptowalutę otrzymasz od razu po przeprowadzeniu transakcji.

Czy mogę otworzyć kantor kryptowalut?

Tak. Aby dowiedzieć się, jakie warunki musisz spełnić, aby zostać partnerem Kanga skontaktuj się z nami za pośrednictwem maila kantor@kanga.exchange lub telefonu: +48 58 573 33 37.

Jak zostać Partnerem Kanga Kantor?

Aby dołączyć do sieci partnerskich Kantorów Kanga wystarczy, że dysponujesz wkładem gotówkowym i masz dostęp do internetu. Po więcej szczegółów skontaktuj się z nami za pośrednictwem e-maila kantor@kanga.exchange lub telefonu: +48 58 573 33 37.

Skąd są przyjmowane kursy kryptowalut w kantorach?
Czy mogę sprzedać lub kupić kryptowalutę w bankomacie?

Tak, dzięki Kanga Exchange możesz zarówno kupić jak i sprzedać kryptowalutę w bankomacie. Aby skorzystać z usługi zadzwoń pod numer +48 58 573 33 36 lub skontaktuj się z nami na Telegramie @KangaBankomaty

Czy transakcja w bankomacie ma jakiś limit?

Limit transakcji w bankomacie wynosi 1 tys. euro (4 tys. złotych).

Bezpieczeństwo

Czy transakcje w kantorze są anonimowe?

Transakcje do 1 tys euro nie wymagają okazania dokumentu tożsamości, chyba że operator uzna inaczej.

Czy mogę zostać oszukany w kantorze i stracić Bitcoiny?

Nie ma takiej możliwości. Transakcje w kantorach Kanga potwierdzane są przez użytkownika w aplikacji, co oznacza, że użytkownik na każdym etapie transakcji jest informowany o jej statusie.

Moja transakcja została odrzucona – jaki może być powód?

Odrzucenie transakcji najczęściej wynika z błędu synchronizacji czasu na urządzeniach użytkownika i operatora. Dla przykładu – na laptopie pracownika kantoru systemowo występuje inna godzina niż na urządzeniu mobilnym klienta. Rozwiązaniem jest poprawa ustawień godzinowych na jednym z urządzeń.

Co to jest AML i jak działa w kantorze?
Czy wymiana kryptowalut w kantorze jest legalna?

Tak.

Weryfikacja tożsamości

Czy pracownik kantoru może mnie poprosić o dokument tożsamości?

Tak, zgodnie z przepisami Ustawy o AML pracownik ma taką możliwość.

Czy mogę odmówić okazania dokumentu tożsamości?

Tak, natomiast w takiej sytuacji operator transakcji ma prawo odmówić jej realizacji.

Jak przebiega proces weryfikacji tożsamości w kantorze?

Ustawodawca nie wskazuje konkretnych wymogów w jaki sposób powinny przebiegać ten proces. W praktyce więc weryfikacja tożsamości w każdym kantorze może wyglądać inaczej, jednak najczęściej sprowadza się do zarejestrowania danych osobowych użytkownika na formularzu identyfikacyjnym.

Opłaty sieciowe i prowizje

Czy jest możliwość obniżenia prowizji?

Tak i można to zrobić w dwojaki sposób. W każdym z Kantorów Kanga jest możliwość negocjowania prowizji, dodatkowo na naszym blogu i kanałach społecznościowych regularnie publikowane są kody rabatowe obniżające opłatę sieciową Kanga.