Krypto w Japonii - jak Kraj Kwitnącej Wiśni postrzega waluty cyfrowe?

Strona główna » Krypto w Japonii – jak Kraj Kwitnącej Wiśni postrzega waluty cyfrowe?

Łączenie Japonii z walutami cyfrowymi jest o tyle naturalnym procesem, że przecież twórca kryptowalut ukrywa się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto Mimo zamiłowania do tradycji Japończycy są niezwykle otwarci na technologiczne nowinki Z tego powodu Kraj Kwitnącej Wiśni odegrał elementarną rolę w rozwijaniu i adopcji technologii blockchain.

Japonia była jednym z pierwszych państw, w których dostrzeżono potencjał drzemiący w kryptowalutach. Dość powiedzieć, że to właśnie japońska giełda Mt. Gox na początku zeszłej dekady obsługiwała ponad 70% transakcji bitcoinowych na całym świecie. Pomimo bankructwa firmy w lutym 2014 roku, tamtejszy rząd nie dość, że nie spenalizował krypto, to na dodatek rozpoczął działania w celu ochrony konsumentów. Dwa lata później, w 2016 bitcoin został uznany za legalny środek płatniczy na terenie Japonii.

Powołując się na raport japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu z 2019 jedynie 26,8% wszystkich płatności na terenie kraju stanowiły płatności z wyłączeniem gotówki. Kluczowym czynnikiem stojącym za wzrostem popularności transakcji bezgotówkowych (szczególnie tych dotyczących krypto), było 1) wprowadzenie w styczniu 2021 cyfrowego odpowiednika japońskiego jena, czyli stablecoina JPY Coin i 2) wejście nowego pokolenia na rynek. Młodych ludzi silniej zainteresowanych lokowaniem swojego kapitału w aktywach kryptograficznych.

Adopcja kryptowalut w Japonii

Rynek walut cyfrowych w Japonii jest regulowany przez Japońską Agencję Usług Finansowych (JSFA). 

Japońska Agencja Usług Finansowych (FSA) ma kontrolę nad regulacją kryptowalut w Japonii. Współpracuje z Japan Virtual Currency Exchange Association (JVCEA) i Japan Security Token Offer Association (JSTOA) w celu regulacji. JVCEA ustala zasady dla dostawców usług wymiany kryptowalut, podczas gdy JSTOA nadzoruje oferty tokenów i projekty związane z finansowaniem społecznościowym (np. IEO). W ostatnich latach japońscy legislatorzy wprowadzili bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące handlu instrumentami pochodnymi opartymi na aktywach cyfrowych.

W październiku 2022 r. premier Japonii, Fumio Kishida, ogłosił, że rząd planuje cyfryzację krajowych dowodów osobistych poprzez wykorzystanie rozwiązań cyfrowych i wydawanie NFT władzom lokalnym. Rząd zachęca również do korzystania z usług Web3 i rozszerzonej rzeczywistości metaversów.

Finalnie, obywatele nie są ograniczeni w posiadaniu i inwestowaniu w kryptowaluty na mocy prawa.

Stosunek japońskich banków do walut cyfrowych

W Japonii rząd nie uznaje kryptowaluty za legalne środki płatnicze ze względu na brak emisji przez bank centralny. Niemniej, banki, które początkowo były niechętne wobec walut cyfrowych, stopniowo zaczęły wprowadzać własne tokeny i wykorzystywać technologię zdecentralizowanej księgi rachunkowej w swoich ekosystemach.

Banki będą współpracować z podmiotami zajmującymi się kryptowalutami w momencie, w którym te zobligują się do wykonywania ścisłej kontroli tożsamości klientów (np. za sprawą procedury Know Your Customer – KYC) i monitorowania podejrzanych transakcji. Wszyskie podmioty zajmujące się kryptowalutami muszą zweryfikować dane identyfikacyjne klientów poprzez analizę charakteru przeprowadzanych transakcji. Ponadto dokumentacja weryfikacyjna może znajdować się w bazie danych podmiotu przez przynajmniej siedem lat.

Z powodu przepisów regulujących kryptowaluty w Japonii każda osoba i organizacja może powiadomić władze o podejrzeniu występowania podejrzanych przelewów bezgotówkowych. Przede wszystkim tyczy się to transakcji przekraczających 30 milionów japońskich jenów (JPY), dokonywanych zarówno w krypto,  jak i w walucie fiducjarnej.

Czy handel kryptowalutami w Japonii jest legalny?

Ustawa PSA umożliwia funkcjonowanie jako giełda kryptowalut wyłącznie przedsiębiorstwom posiadającym odpowiednio wykwalifikowanych pracowników działu finansowego. Ten warunek tyczy się również podmiotów o zagranicznym kapitale. 

Handel kryptowalutami wymaga rejestracji w Agencji Usług Finansowych. Co za tym idzie, zgłaszający się podmiot musi spełnić określone kryteria dotyczące bezpieczeństwa cybernetycznego i przeciwdziałania praniu pieniędzy. Standardy AML dotyczące aktywów kryptograficznych w Japonii są wprowadzane przez Jednostkę ds. Wywiadu Finansowego (FIU) i Japońskie Centrum ds. Wywiadu Finansowego (JAFIC). Mowa tu o m.in.:

  • rejestracji i weryfikacji tożsamości klientów;
  • rejestracji i weryfikacji transakcji;
  • zgłaszania podejrzanych transakcji do Agencji Usług Finansowych;
  • monitorowania osób pełniących eksponowane stanowiska polityczne.

Należy też nadmienić, że japońskie prawo ogranicza emisji reklam traktujących o inwestowaniu w kryptowaluty. Nacisk położony jest przede wszystkim na edukację związaną z bezpiecznym użytkowaniem walut cyfrowych przez użytkowników. 

Podsumowanie

Teraz, opierając się na tej stabilnej (choć niekiedy uznawanej za zbyt restrykcyjną) strategii, Japonia zdaje się dążyć do zostania liderem w dziedzinie zdecentralizowanych technologii opartych na blockchainie. Tak, Stany Zjednoczone prawdopodobnie były pierwotniej bardziej otwarte na kryptowaluty, ale przez brak konsensusu między stanowymi agencjami regulacyjnymi stworzył luki w nadzorze i kulturze regulacyjnej, co spowolniło tamtejszą adopcję walut cyfrowych.

Dziękujemy za lekturę! Dla osób, które tu dotarły przygotowaliśmy kod “JAPONIA” obniżający transakcję w kantorach o 0,25% (ważny do 15 czerwca!).

Najnowsze wpisy
Najnowsze wpisy
kanga-blog-post-img-Najpopularniejsze kryptowaluty do Wymiany w kantorach?
kanga-blog-post-img-Odkryj świat Kanga VIP – bezpieczne transakcje kryptowalutowe
kanga-blog-post-img-Black Friday w Kanga Kantor!