Kluczową zaletą sztucznej inteligencji (AI) jest jej zdolność do symulowania ludzkiego rozumowania i szybkiego reagowania na duże ilości różnych danych wejściowych. Jest to jednak również jego wadą, ponieważ złożoność procesu decyzyjnego AI często nie jest przejrzysta. Złożone modele uczenia maszynowego w sztucznej inteligencji, takie jak głębokie sieci neuronowe, często są czarnymi skrzynkami. Ten problem jest znany jako „wytłumaczalność” lub jej brak i może prowadzić do problemów związanych z zaufaniem i etyką.
Niektóre kluczowe cechy blockchain – takie jak niezmienne, przejrzyste zapisy cyfrowe i zdecentralizowane przechowywanie danych – mogą pomóc w uzyskaniu wglądu w typowo scentralizowaną i nieprzejrzystą sztuczną inteligencję. Innymi słowy, blockchain może potencjalnie zapewnić AI zaufanie, prywatność i odpowiedzialność.
Odpowiedzialność to jedno z wyzwań stojących przed sztuczną inteligencją, które wpływa na zaufanie ludzi do jej wyników. Aby zaufać sztucznej inteligencji, sposób działania jej algorytmów musi być wytłumaczalny. To zrozumienie prowadziłoby do większego zaufania do dokładności wyników AI.
Wykorzystanie niezmiennego cyfrowego zapisu łańcucha bloków może pomóc w lepszym zrozumieniu ram stojących za sztuczną inteligencją i źródła wykorzystywanych przez nią danych, odpowiadając na wyzwanie, jakim jest wytłumaczalna sztuczna inteligencja. Może to pomóc w zwiększeniu zaufania do integralności danych sztucznej inteligencji, a co za tym idzie, do zaleceń dostarczanych przez sztuczną inteligencję.
Zdecentralizowane przechowywanie danych w łańcuchach bloków może działać jako ścieżka audytu pokazująca użytkownikom, w jaki sposób ich dane są wykorzystywane przez firmy i inne scentralizowane organizacje. Jeśli modele AI będą przechowywane i dystrybuowane w łańcuchach bloków, ich decyzje mogą stać się bardziej zdecentralizowane, odpowiedzialne i przejrzyste.
Zapewniając dostęp do danych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji, łańcuch bloków może pomóc w rozwoju sztucznej inteligencji, umożliwiając bardziej praktyczne spostrzeżenia, lepsze zarządzanie zużyciem danych i udostępnianie modeli. Może to potencjalnie stworzyć bardziej godny zaufania i przejrzysty rynek danych.
Połączenie sztucznej inteligencji i łańcucha bloków może zapewnić wartość wielostronnym procesom biznesowym, zmniejszając potrzebę interwencji człowieka. Technologia Blockchain może usuwać potencjalnie niepotrzebne strony trzecie z transakcji wielostronnych; co teoretycznie może przyspieszyć i zwiększyć wydajność tych transakcji. Zmniejszenie tarć między transakcjami mogłoby umożliwić jednostkom posiadanie ich danych, podczas gdy blockchain zapewnia bezpieczeństwo procesu transakcji.
Sztuczna inteligencja może również przynieść korzyści łańcuchom bloków. Na przykład sztuczna inteligencja może poprawić inteligencję sieci biznesowych opartych na łańcuchu bloków i zapewnić im przewagę konkurencyjną, ponieważ może szybko i kompleksowo odczytywać, analizować i znajdować powiązania między danymi.
Modele sztucznej inteligencji zawarte w inteligentnych umowach, które są wdrażane w łańcuchu bloków, mogą wykorzystywać z góry określone progi i zdarzenia do wykonywania transakcji, takich jak ponowne zamówienia, płatności lub zakupy zapasów, a także sugerować wygasłe produkty do wycofania.
Ponadto algorytmy sztucznej inteligencji mogą potencjalnie pomóc w wykrywaniu nieuczciwych działań w łańcuchu bloków.
W ten sposób sztuczna inteligencja może współpracować z łańcuchem bloków w celu dalszego skalowania i automatyzacji procesów oceny transakcji.
Sztuczna inteligencja jest w stanie symulować ludzkie rozumowanie i szybko reagować na duże ilości danych wejściowych, ale może to być również wadą, ponieważ decyzje podejmowane przez sztuczną inteligencję często nie są przejrzyste.
Niektóre kluczowe cechy łańcucha bloków — takie jak niezmienne, przejrzyste zapisy cyfrowe i zdecentralizowane przechowywanie danych — mogą pomóc w uzyskaniu wglądu w typowo scentralizowaną i nieprzejrzystą sztuczną inteligencję. W zakresie, w jakim te funkcje są wykonalne i pożądane w danym kontekście, blockchain może potencjalnie zapewnić AI zaufanie, prywatność i odpowiedzialność.
Inne sposoby, w jakie blockchain może ulepszyć sztuczną inteligencję, to obszary augmentacji, automatyzacji i mocy obliczeniowej. Obecnie istnieje już wiele przykładów tego, jak blockchain i sztuczna inteligencja mogą współpracować w różnych branżach, w tym w opiece zdrowotnej, naukach przyrodniczych, usługach finansowych i łańcuchu dostaw.