Czy Blockchain Developer może korzystać ze sztucznej inteligencji?

Blockchain i sztuczna inteligencja to dwa różne obszary technologii, które mają duży potencjał i mogą wzajemnie się uzupełniać. Czy mają jakieś wspólne cechy? Zarówno blockchain, jak i sztuczna inteligencja osiągnęły obecnie szczyt popularności. Obie technologie są niezwykle złożone i mimo rozgłosu jeszcze nie wszyscy rozumieją zasady ich funkcjonowania. Często wskazuje się na to, że mogą wywrzeć niemały wpływ na przestrzeń biznesową, a ich połączenie otworzy zupełnie nowe możliwości i przyniesie ogromne korzyści.

Co łączy sztuczną inteligencję z technologią blockchain?

Za jedną z najczęściej wskazywanych wad sztucznej inteligencji uznaje się brak przejrzystości. Zdarza się, że decyzje podejmowane przez algorytmy sztucznej inteligencji są niezrozumiałe. Technologia blockchain może wesprzeć IA w tej kwestii, ponieważ zapewnia ona transparentność i autentyczność. Dzięki blockchainowi możliwe jest również zwiększenie zaufania do algorytmów i modeli sztucznej inteligencji, ponieważ posiada on cechy, jak niezmienne, przejrzyste zapisy cyfrowe i zdecentralizowane przechowywanie danych. 

Natomiast sztuczna inteligencja może wesprzeć blockchain w zarządzaniu ogromnymi zasobami danych. Dzięki wprowadzeniu AI można by w znacznym stopniu zwiększyć efektywność działań na blockchainie, ponieważ  pozwala ona na przetworzenie dużej ilości danych w krótkim czasie. 

Często wskazuje się, że sztuczna inteligencja mogłaby również pomóc w optymalizacji procesów związanych z blockchainem. Chodzi tu głównie o przyspieszenie procesu weryfikacji i przetwarzania transakcji. Co więcej, wykorzystanie AI oznaczałoby również zwiększenie bezpieczeństwa, które jest niezbędnym elementem łańcucha bloków. Możliwość szybkiej analizy wielu danych pozwoliłaby na wykrycie wszelki nieprawidłowości i błyskawiczne eliminowanie zagrożenia.

Czym zajmuje się Blockchain Developer?

Kim jest Blockchain Developer? Najprościej mówiąc, to programista specjalizujący się w technologii blockchain. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej pożądanych ekspertów w branży kryptowalut. Dlaczego? Dobrze wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie jest obecnie niewielu. Ze względu na to, że blockchain jest stosunkowo nową i ciągle rozwijającą się technologią, rośnie też zapotrzebowanie na osoby, które posiadają kompleksową wiedzę na jej temat. 

Na czym polega praca blockchain developera? Do jego zadań należy między innymi tworzenie i optymalizowanie systemów opierających się na technologii blockchain. Zajmuje się również projektowań i utrzymywaniem aplikacji czy platform bazujących na blockchainie. Częścią jego pracy jest również analiza i wdrażanie nowych technologii.

Jak sztuczna inteligencja może uprościć pracę Blockchain Developera? 

Istotnym elementem pracy programistów blockchain jest analiza danych i rynku kryptowalut. Jest to proces poprzedzający budowę blockchaina, dzięki któremu mogą poznać wymagania i potrzeby użytkowników. Jak już wiadomo z udziałem sztucznej inteligencji, można znacznie szybciej wydobywać i przetwarzać ogromne ilości danych. Oznacza to możliwość zaoszczędzenia czasu programistów, którzy mogą zająć się projektowaniem. 

Sztuczna inteligencja może także wesprzeć blockchain developerów w testowaniu łańcucha bloków. Ze względu na to, że jest to niezwykle złożona technologia, wyszukiwanie błędów przez człowieka jest żmudne, czasochłonne i generuje zbędne koszty. Systemy sztucznej inteligencji mogą wykorzystać techniki, jak uczenie maszynowe i analiza danych do automatycznego testowania blockchaina, co oznacza szybsze i dokładniejsze wykrywanie błędów. 

Automatyzacja to kolejna korzyść wynikająca z połączenia sztucznej inteligencji z technologią blockchain. Wprowadzenie IA zmniejsza potrzebę podejmowania interwencji przez człowieka i eliminuje wykonywanie powtarzalnych czynności. Dzięki temu programiści zyskują możliwość skupienia się na najistotniejszych działaniach. Automatyzacja również oznacza zaoszczędzenie środków i czasu.

Praca blockchain developera, to nie tylko projektowanie, testowanie i budowanie blockchaina, ale też jego optymalizacja. Ze względu na to, że technologia ta ciągle się rozwija, konieczne jest wykrywanie obszarów, które wymagają ulepszeń. Sztuczna inteligencja może być pomocna również w tej kwestii. Odpowiednio zaprogramowane algorytmy mogą z łatwością analizować dane na blockchainie, identyfikować błędy i wskazywać punkty wymagające poprawy. Dotyczy to między innymi skalowalności, dokładności czy bezpieczeństwa transakcji. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w optymalizacji łańcucha bloków, zapewniłoby zwiększenie efektywności i ponownie, obniżenie kosztów.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi blockchain developerów?

Wiemy już, że sztuczną inteligencję można wykorzystać do poprawy bezpieczeństwa czy zwiększenia wydajności i funkcjonalności blockchaina. Zostało przedstawione wiele jej zalet i praktyczny zastosowań. Przez to nasuwa się pytanie: skoro jest tak użyteczna, to czy w przyszłości całkowicie zastąpi blockchain developerów. Jest to raczej mało prawdopodobny scenariusz. 

Zapotrzebowanie na programistów specjalizujących się w blockchainie nie zmniejszy się przez wzrost popularności IA. Wdrożenie sztucznej inteligencji może jedynie w jakimś stopniu zmienić charakter ich pracy, czy samo ich podejście do wykonywanych obowiązków. Jeśli w przyszłości zaczną oni korzystać z narzędzi opierających się na sztucznej inteligenci, to z pewnością skupią się bardziej na projektowaniu koncepcyjnym, pozwalając przy tym AI na wykonywanie powtarzalnych i żmudnych czynności.

Niewątpliwe blockchain developerzy posiadają unikalną wiedzę zarówno w zakresie programowania oraz kryptowalut, jak i samej technologii blockchain. Ktoś mógłby stwierdzić, że sztuczna inteligencja również może się taką wiedzą ,,pochwalić”. Mimo to nadal posiada ona wiele ograniczeń, które uniemożliwiają podejmowanie pewnych czynności wykonanych dla człowieka. Takich jak choćby podejmowanie decyzji pod kątem rozwoju technologii blockchain. Nie byłaby ona w stanie zinterpretować tego, jakie rozwiązanie byłoby najlepsze. Krótko mówiąc, AI może być pomocna tylko wtedy, jeśli ktoś odpowiednio nią pokieruje.

Najnowsze wpisy
Najnowsze wpisy
kanga-blog-post-img-Jak rozpoznać wiarygodny kantor kryptowalutowy?
kanga-blog-post-img-Bezpieczne przechowywanie kryptowalut – jak zadbać o swoje cyfrowe aktywa?
kanga-blog-post-img-Porównanie opłat i prowizji w kantorach kryptowalutowych a giełdach – gdzie warto wymieniać?