Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale tak – podatnik jest zobowiązany do tego, aby na koniec roku rozliczyć się z przychodów i kosztów, które zostały poniesione z powodu dokonywania transakcji kryptowalutowych. Przy czym część osób może zadać sobie pytanie – jak rozliczyć kryptowalut w sposób prawidłowy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej?
W poprzednim artykule przybliżyliśmy kwestię podsumowań finansowych w przypadku osób indywidualnych korzystających z walut cyfrowych. Tym razem odniesiemy się do podmiotów gospodarczych na przykładzie punktów Kanga Kantor. Zapraszamy do lektury!
Uściślając: jak przedsiębiorcy oferujący kupno lub sprzedaż kryptowalut rozliczają się za waluty cyfrowe?
Kantor jest punktem zajmującą się wykonywaniem obrotu kryptowaktywami. Mowa tu o działalności gospodarczej, która jest rozliczana za pomocą podatku liniowego – tak jak chociażby w przypadku sklepu. Zazwyczaj odbywa się to co miesiąc. Wyjątkiem są przypadki decydujące się na rozliczenie kwartalne. Jednakże, co do zasady, kwestie podatkowe związane z kantorami odbywają się na bieżąco.
Ważne: kantor kryptowalutowy wpisany do rejestru w żadnym razie nie może rozliczać za przychody z zysków kapitałowych (CIT WW), jak w przypadku użytkowników Kanga Local. Zasada jest bowiem prosta – podmiot zapisany w rejestrze walut wirtualnych musi płacić standardowy CIT z działalności gospodarczej.
Za każdą transakcję zawartą między kantorem a Kangą Kanga wystawia dla przedsiębiorcy prowadzącego kantor fakturę. Oczywiście, taka osoba musi na samym wstępie uwzględnić, czy wystawione faktury są dla niego równowarte z Excelem. Przedsiębiorca bowiem w tej materii głównie bazuje na Excelu, który jest generowany bezpośrednio z systemu OTC.
Taka osoba przy rozliczeniu powinna brać pod uwagę kolumnę 8 – wpłatę gotówki do kasy punktu partnerskiego (chodzi o sytuację, w któej kantor sprzedaje do klienta docelowego kryptowaluty i w ten sposób osiąga przychód). Kolumna 10 tyczy się momentu, gdy dokonywany jest przelew na konto bankowe. Wówczas kantor sprzedaje kryptowaluty do Kangi i osiąga przychód.
Jeśli chodzi o koszty, to tyczą się one kolumny 9 i 11. Kolumna 9 odnosi się do wypłaty gotówki z punktu partnerskiego – kantor kupuje od klienta kryptowaluty i ponosi koszt. Natomiast kolumna 11 mówi nam o tym, że kantor kupuje omega złotówki (oPLN) od Kangi i w ten sposób pojawiają się koszty dla spółki.
Informacje zawarte w tym wpisie stanowią jedynie ułamek wiedzy przedstawionej w webinarze podatkowym “Podatki i księgowość w krypto”, zorganizowanego pod koniec zeszłego roku na kanale Kanga Exchange, a prowadzonego przez Macieja Grzegorczyka i Martę Grzegorczyk z Kancelarii Prawnej KGH zlokalizowanej we Wrocławiu. Osoby chcące dowiedzieć się więcej o podatkach w przypadku kryptowalut serdecznie zapraszamy do seansu.