Czy muszę rozliczać się z krypto?

Strona główna » Czy muszę rozliczać się z krypto?

Początek nowego roku jest okresem podsumowań finansowych za poprzednie 12-miesięcy. Wiemy, że jesteśmy zobligowania do rozliczenia się za będące w naszym posiadaniu tradycyjny aktywa finansowe. Jak jednak sytuacja wygląda w przypadku bardziej “egzotycznych” (z punktu widzenia polskiego systemu ) walut cyfrowych? 

Odpowiemy już na samym początku: tak, podatnik ma obowiązek rozliczenia się z przychodów i kosztów poniesionych z tytułu transakcji kryptowalutami w przypadku corocznej deklaracji podatkowej. W jaki sposób? Więcej informacji znajdziecie poniżej!

Jak wygląda rozliczenie podatku z kryptowalut?

Od 2019 roku rozliczanie się z kryptowalut prowadzone jest na podstawie innych standardów, niż miało to miejsce w latach poprzednich. Zmiany tyczą się zasad klasyfikacji przychodów oraz rozliczania kosztów. Kategorie te rozliczane są za pośrednictwem deklaracji PIT-38 (“Zyski kapitałowe”) do 30 kwietnia 2023 – jeżeli mówimy o osobie fizycznej chcącej rozliczyć się za 2022 rok.

Warto w tym miejscu posłużyć się przykładem Kanga Local. Locals jest właśnie osobą fizyczną, jak użytkownik giełdy handlujący kryptowalutami, robiący to nieregularnie, od czasu do czasu. Przy czym Locals nie robi transakcji w każdym tygodniu, a w obrębie miesiąca robi ich kilkanaście – nie jest więc w żadnym razie podmiotem gospodarczym. 

Rozliczenie PIT kryptowaluty a koniec roku dla osoby fizycznej/Localsa

Część biur rachunkowych nie robi korekty stanów magazynowych na bieżąco. Urząd Skarbowy wskazuje, że powinno robić się to zgodnie z okresami rozliczeniowymi. Sama ustawa o rachunkowości zaleca realizowanie tego procesu przynajmniej na koniec roku. 

Załóżmy, że dany Locals nie płacił w ciągu roku zbyt dużych podatków. Przy czym na sam jego koniec biura rachunkowe są zobligowane do wyjęcia to z kosztów Localsów. Krótko mówiąc, wartość posiadanych przez Localsa omega złotówek (oPLN) sprawi, że zostaną one wyciągniete z kosztów uzyskania przychodu. Co za tym idzie, nagle pojawi się podatek dochodowy, mimo ciągłego obracania omega złotówkami. 

Czy istnieje metoda na wyeliminowanie tego podatku? Założmy, że Locals rozlicza się na zyskach kapitałowych. Jego przychód osiągnie wartość 1 000 000 zł, a koszty – 900 000 zł. Jeśli zdecyduje się na kupno kryptowalut za 100 000 zł, to jego koszt równy będzie przychodowi i nie będzie miał obowiązku zapłacenia podatku dochodowego. 

Rozliczenie kryptowalut – webinar “Podatki i księgowość w krypto”

Informacje zawarte w tym wpisie stanowią jedynie ułamek wiedzy przedstawionej w webinarze podatkowym “Podatki i księgowość w krypto”, zorganizowanego pod koniec zeszłego roku na kanale Kanga Exchange, a prowadzonego przez Macieja Grzegorczyka i Martę Grzegorczyk z Kancelarii Prawnej KGH zlokalizowanej we Wrocławiu. Osoby chcące dowiedzieć się więcej o podatkach w przypadku kryptowalut serdecznie zapraszamy do seansu. W kolejnym artykule skupimy się na kwestii rozliczania walut cyfrowych dla działalności gospodarczych.

Najnowsze wpisy
Najnowsze wpisy
kanga-blog-post-img-Najpopularniejsze kryptowaluty do Wymiany w kantorach?
kanga-blog-post-img-Odkryj świat Kanga VIP – bezpieczne transakcje kryptowalutowe
kanga-blog-post-img-Black Friday w Kanga Kantor!