Począwszy od 31.10.2021 wchodzi w życie część przepisów zmieniających ustawę o praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Popularnie nazywana jako „ustawa AML-owa” wprowadza szereg zmian, które dotyczą m.in. giełd kryptowalutowych i kantorów kryptowalut. Sprawdź, co zmieni się w rzeczywistości kryptowalutowej począwszy od 01.11.2021 roku.
Zgodnie z nowymi przepisami każdy podmiot, który będzie chciał prowadzić działalność w zakresie kryptowalut np. kantor kryptowalut będzie musiał spełnić szereg warunków. W pierwszej kolejności podmiot taki będzie musiał spełnić wymóg niekaralności. Niektóre osoby nie będą mogły wykonywać takiej działalności z uwagi na prawomocne skazanie za określone przestępstwa np. umyślne przestępstwa skarbowe, przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.
W dalszej kolejności wymaga się od podmiotów posiadania wiedzy lub doświadczenia związanego z działalnością w zakresie walut wirtualnych. Warunek powyższy można spełnić:
Najważniejszą zmianą jednak jest konieczność uzyskania wpisu do rejestru podmiotów prowadzących działalność kryptowalutową. Rejestr taki prowadzony będzie przez ministra ds. finansów publicznych. Warto wskazać, że jeżeli już teraz prowadzisz działalność w zakresie krypto na dostosowanie się do nowych wymogów będziesz miał dodatkowe 6 miesięcy od 31.10.2021 r.
Dotychczas podmioty prowadzące działalność kryptowalutową obowiązane były do stosowania tzw. środków bezpieczeństwa z ustawy AML-owej tylko w ściśle określonych przypadkach. Przykładowo stacjonarne kantory kryptowalutowe zazwyczaj identyfikowały i weryfikowały dane klienta podczas transakcji okazjonalnej o równowartości przekraczającej 15.000 euro.
Od 31.10.2021 limit ten zostanie zmniejszony do równowartości 1000 euro. Co istotne limit ten dotyczy wyłącznie podmiotów prowadzących działalność w zakresie kryptowalut i wiąże się on z wykorzystaniem kryptowaluty o podanej wyżej równowartości.
Autor: adw. Maciej Wieczorkowski