Wynagrodzenie w kryptowalutach - jak to wygląda w rzeczywistości?

Strona główna » Wynagrodzenie w kryptowalutach – jak to wygląda w rzeczywistości?

Firmy, które mają nadzieję wyróżnić się w walce o talenty, jednocześnie oszczędzając pieniądze na opłatach za transakcje płacowe za pośrednictwem pośredników finansowych, mają alternatywną metodę do zbadania: włączenie kryptowalut do swoich planów wynagrodzeń.

W przypadku niektórych organizacji — takich jak startupy i te z sektorów technologii i mediów, które rekrutują cyfrowych nomadów, lub tych zatrudniających pracowników w krajach rozwijających się — kryptowaluty mogą stanowić intrygującą propozycję wartości i szansę na pozycjonowanie się w czołówce. Takie posunięcie nie jest jednak pozbawione ryzyka dla tych firm i ich pracowników, którzy zdecydują się uczestniczyć w takich płatnościach, szczególnie w obliczu znacznych niejasności regulacyjnych i ogromnych wahań wartości wielu wiodących kryptowalut. Jakie są korzyści równoważone z ryzykiem w tym temacie — i czy można je złagodzić? 

Czy istnieje uzasadnienie biznesowe dla kryptowalutowych przelewów płacowych?

Wśród inwestorów giełdowych w USA w wieku od 18 do 40 lat 40% posiada kryptowaluty, co czyni go trzecim najpopularniejszym rodzajem inwestycji (przed obligacjami, opcjami i funduszami indeksowymi), według sondażu przeprowadzonego w kwietniu 2021 r. przez The Motley Fool. W szczególności dla inwestorów z pokolenia Z — z których najstarsi mają około 25 lat — odsetek ten wzrasta do 47% w tej samej ankiecie, a krypto stanowi drugą najpopularniejszą inwestycją, nawet bardziej od funduszy inwestycyjnych.

Wśród dorosłych Amerykanów oddzielna ankieta z maja 2021 r. również wykazała duży apel o płatności kryptograficzne: nieco ponad 40% rozważyłoby to jako część swojej pensji, a 31% za całą pensję. Zauważono również, że 20% osób, które nigdy nie posiadało krypto, twierdzi, że prawdopodobnie kupi je w przyszłym roku, reprezentując tym samym ponad 50 milionową grupę ludzi.

Tymczasem od czasu pandemii coraz więcej firm poszerza swoje horyzonty i buduje globalną siłę roboczą, która wykracza poza fizyczne biura – a zawsze istnieje ryzyko, że najlepiej dopasowane lub opłacalne talenty mogą mieszkać w kraju z problemami lokalnej waluty. Lata dwucyfrowej inflacji szybko niszczą owoce pracy wielu pracowników na całym świecie, a w takich przypadkach płatności w kryptowalutach mogą stanowić optymalną alternatywę.

Niektóre kryptowaluty mogą być bardzo niestabilne, co może być poważną wadą, a także może być częścią ich atrakcyjności. Na przykład wartość bitcoina spadła z około 63 000 USD w połowie kwietnia 2021 r. do około 35 000 USD miesiąc później, ale nadal jest to gwałtowny wzrost z 7 000 USD w okresie rok temu. do wartości pieniądza fiducjarnego lub towarów, takich jak dolar amerykański czy złoto, które zazwyczaj nie podlegają nagłym wahaniom, zapewniając spójność, która może być nieuchwytna w przypadku płatności bezpośrednich w krajach rozwijających się.

Wynagrodzenie w kryptowalutach – zrozumienie niuansów

Departament Pracy USA wymaga, aby pracownicy otrzymywali wynagrodzenie „w gotówce lub zbywalnym instrumencie płatnym według wartości nominalnej”. Ale to, czy kryptowaluty są zgodne jako instrument zbywalny, nie zostało ostatecznie rozstrzygnięte. Niektóre stany wyraźnie wymagają, aby wynagrodzenie było wypłacane w dolarach amerykańskich, chociaż mogą istnieć wyjątki nawet od tych zasad.

IRS określa kryptowaluty jako własność, a nie waluty, co ma konsekwencje podatkowe i kwestie sprawozdawcze dla pracowników i pracodawców – na przykład ryzyko przepadku i sposób potrącania podatku z wynagrodzeń.

Pozyskiwanie kryptowalut i utrzymywanie ich w bilansie może narazić Twoją organizację na ryzyko związane z wahaniami wartości, szczególnie w przypadku bitcoina i etheru (w mniejszym stopniu w przypadku stablecoinów). Aby bezpiecznie zarządzać kryptowalutami i przechowywać je, należy wziąć pod uwagę ważne kwestie techniczne — nie tylko ochronę przed cyberatakami, ale także problemy z winy własnej, takie jak utrata kluczy wymaganych do transakcji.

Optymalnym rozwiązaniem dla poszczególnych organizacji byłoby wdrożenie specjalnego programu pilotażowego. Pozwalałby na dokonywanie płatności kryptograficznych bez występowania ewentualnych niejasności prawnych przy jednoczesnej możliwości korzystania z narzędzia zewnętrznego. Dzięki takiej współpracy organizacja nie musiałaby samodzielne pozyskiwać i przechowywać waluty cyfrowe. To zewnętrzny podmiot wymieniałby walutę fiducjarną na kryptowalutę po aktualnym kursie i przelać ją do cyfrowego portfela pracownika.

Wynagrodzenie w crypto – krok po kroku

Oto przykład wdrażania procesu krok po kroku dla firm, które przemyślą swoją politykę zarządzania ryzykiem i zdecydują, że chcą płacić pracownikom w kryptowalutach:

– zweryfikowanie, ilu pracowników byłoby zainteresowanych udziałem w programie pilotażowym dotyczącym otrzymywania wynagrodzenia w bitcoinach. Konieczne będzie zaangażowanie liderów poszczególnych działów;

– rozważenie skorzystania z zewnętrznego dostawcy płatności bitcoin, aby zmniejszyć niektóre zagrożenia związane z utrzymaniem płynności kryptowaluty. Koszt transakcji różni się w zależności od dostawcy kryptowalut. Jednakże finalnie powinien być znacznie niższy niż w przypadku instytucji bankowych. Lista płac musi być prawidłowo zgłoszona i opodatkowana zgodnie z krajowymi przepisami.

Blockchain przenika coraz bardziej do życia codziennego, czego dowodem są właśnie m.in. chęci na przyjmowanie wynagrodzenia w walutach cyfrowych. Co czeka nas przyszłości i jak ta technologia się rozwinie? Aby być na bieżąco, śledź blog Kanga Kantor!

Najnowsze wpisy
Najnowsze wpisy
kanga-blog-post-img-Odkryj świat Kanga VIP – bezpieczne transakcje kryptowalutowe
kanga-blog-post-img-Black Friday w Kanga Kantor!
kanga-blog-post-img-Jak technologia blockchain może wpłynąć na branżę HR?