Weryfikacja klienta w kantorach kryptowalutowych: procedura bez tajemnic

Weryfikacja klienta – z początku może to brzmieć jak skomplikowany proces, który odstrasza od korzystania z usług kantorów kryptowalutowych. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości, mowa o  rutynowej procedurze, mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zgodności z przepisami, a przede wszystkim chroniącej interesy klientów. 

Cel weryfikacji

Zacznijmy od fundamentalnego pytania: dlaczego właściwie odbywa się weryfikacja? Otóż, jej celem jest zapewnienie, że wszystkie przeprowadzane transakcje są legalne, bezpieczne i zgodne z obowiązującymi przepisami. Oznacza to, że kantory kryptowalutowe są miejscem, gdzie możesz czuć się pewnie i komfortowo, wiedząc, że Twoje środki są w dobrych rękach.

Transakcje o niewielkiej wartości

Proces weryfikacji, nie jest wymagany dla transakcji o niewielkiej wartości – do 1 tysiąca euro. To świetna wiadomość dla tych, którzy cenią sobie szybkość i wygodę. Jednakże, nawet w tych przypadkach, kantor może poprosić o pokazanie podstawowych danych identyfikacyjnych, takich jak numer PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości, czy też paszportu. To wszystko ma na celu zapewnienie jeszcze większego bezpieczeństwa Twoich środków.

Wymagania przy transakcjach powyżej 1 tysiąc euro

Co w sytuacji, gdy planujesz dokonać transakcji przekraczającej 1 tysiąc euro? Wtedy weryfikacja staje się niezbędna. Proces identyfikacji klienta różni się w zależności od tego, czy jesteś osobą fizyczną czy podmiotem gospodarczym.

Dla osób fizycznych nie jest to proces ani skomplikowany ani czasochłonny. Wystarczy podać podstawowe informacje, takie jak imię i nazwisko, obywatelstwo, numer PESEL oraz seria i numer dokumentu tożsamości, czy to dowodu osobistego czy paszportu. Kantor może zrobić kopię dokumentu lub po prostu spisać potrzebne dane – to zależy od procedur AML stosowanych przez dany punkt kantorowy.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, kantor zbiera informacje takie jak nazwa firmy, NIP oraz adres głównego miejsca działalności. Natomiast dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych, potrzebna będzie nazwy firmy, forma organizacyjna oraz adres siedziby lub działalności. Kantor musi poznać beneficjentów rzeczywistych podmiotów, aby zapewnić pełną zgodność i przejrzystość.

Specjalne nakładki na dowody

Aby ułatwić proces identyfikacji klienta, nasze kantory kryptowalut posiadają specjalne nakładki na dowody, które zapewniają szybkie i bezpieczne zanonimizowane danych niepotrzebnych do weryfikacji.

Spokojnie: dane te nie są udostępniane nigdzie dalej.

Źródło pochodzenia środków

Jeśli zachodzi potrzeba, kantor może również zbadać źródło pochodzenia środków. Jest to wymagane tylko w uzasadnionych przypadkach, na przykład w sytuacji podejrzenia prania pieniędzy lub wysokiego ryzyka ze strony klienta. Celem jest uzyskanie dowodów na pochodzenie środków finansowych klienta, co może obejmować dokumentację, taką jak wyciągi z konta bankowego czy umowy.

Transakcje powyżej 15 tys. euro

Warto również wspomnieć, że transakcje powyżej 15 tysięcy euro podlegają obowiązkowemu zgłoszeniu do GIIF (Generalny Inspektor Informacji Finansowej). GIIF to instytucja odpowiedzialna za zwalczanie prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Podsumowanie

Weryfikacja klienta w kantorach kryptowalutowych to nie tylko obowiązek zgodny z przepisami, ale przede wszystkim sposób dbania o bezpieczeństwo i zaufanie klientów. Dzięki tej procedurze transakcje, które dokonujesz, są legalne i zgodne z obowiązującymi przepisami. Niezależnie od tego, czy dokonujesz małych czy większych transakcji, nasze kantory kryptowalutowe są miejscem, gdzie możesz czuć się pewnie i komfortowo. Dlatego nie czekaj i już dziś skorzystaj z usługi Kanga Kantor!

Najnowsze wpisy
Najnowsze wpisy
kanga-blog-post-img-Jak rozpoznać wiarygodny kantor kryptowalutowy?
kanga-blog-post-img-Bezpieczne przechowywanie kryptowalut – jak zadbać o swoje cyfrowe aktywa?
kanga-blog-post-img-Porównanie opłat i prowizji w kantorach kryptowalutowych a giełdach – gdzie warto wymieniać?