The Merge ETH - Na czym polegał i co zmienił?

Strona główna » The Merge ETH – Na czym polegał i co zmienił?

Po kilku latach oczekiwań społeczność krypto w końcu doczekała się kluczowej aktualizacji sieci ETH. Słynny The Merge, który miał miejsce 15 września 2022 roku, diametralnie zmienił sposób weryfikacji transakcji przeprowadzanych na blockchainie, czyli konstrukcję wewnętrznych zabezpieczeń. Kluczowe okazuje się przejście z modelu Proof-of-Work na Proof-of-Stake, dzięki czemu zużycie energetyczne całego systemu zmniejszyło się o 99,95% (sic!).

Nie liczmy jednak na to, że w pojedynczym leadzie jesteśmy w stanie dokładnie wyjaśnić, na czym polegała aktualizacja Merge ETH 2.0 i jakie zmiany wprowadziła. Szczęśliwie, mamy na to cały artykuł, dlatego zapraszamy Was do lektury!

Początki i założenia Ethereum 2.0

Do wyjaśnienia założeń stojących za Merge ETH Fundacja Ethereum posłużyła się następującą analogią: “Społeczność kryptowalutowa zbudowała nowy silnik i utwardzony kadłub statku kosmicznego. Jesteśmy po najważniejszych testach i niemal nadszedł czas na to, aby w połowie kursu dokonać wymiany starych elementów na nowe. Nie pozbywamy się ich jednak na dobre – łączymy je ze sobą w celu stworzenia wydajniejszego niż kiedykolwiek napędu”.

“Stary silnik”, czyli blockchain Mainnet funkcjonujący od 2015 roku korzystał z modelu Proof-of-Work. Jego funkcjonalność pozwalała na bezpieczne dodawanie nowych transakcji kosztem rozwiązywania coraz bardziej skomplikowanych zagadek kryptograficznych. Stanowiło to dodatkowe obciążenie dla komputerów użytkowników, a tym samym doprowadzało do większego zużycia energetycznego. Dla lepszego zobrazowania sytuacji: roczne zapotrzebowanie operacyjne pojedynczej sieci Ethereum było analogiczne do energii zużywanej przez niektóre państwa w tym samym przedziale czasowym!

Zdając sobie sprawę z wagi problemu współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, nakreślił kilkustopniowy plan modyfikacji wykorzystywanego blockchaina. Ten finalnie miał wprowadzić sieć na nowy poziom, eliminując jej “energożerny” rodowód na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań. Jednocześnie, ten wciąż mógłby przetwarzać tysiące transakcji na sekundę i oferować specjalne zabezpieczenia dla użytkowników do ochrony ich prywatności.

Krok I – The Merge ETH

Pierwszy etapem planu modyfikacji blockchaina ETH wdrożonym zarówno przez programistów, członków społeczności Ethereum, jak i analityków był The Merge. Głównym jego celem było stworzenie podwalin pod restrukturyzację sieci, która, jak zostało wspomniane wcześniej, byłaby mniej “prądożerna”.

Inną istotną kwestią było ograniczenie emisji ETH za sprawą dedykowanych nagród dla walidatorów (to oni bowiem są swoistymi konserwatorami sieci). To sprawiłoby, że ethereum stałoby się aktywem deflacyjnym. 

Krok II – The Surge

W 2023 roku w sieci ma zostać zaimplementowana metoda shardingu. Powołując się na definicję podaną przez Fundację Ethereum, jest to proces polegający na poziomym rozdzielaniu baz danych. Dzięki temu minimalizuje się liczba zatorów sieciowych i tworzy się przestrzeń dla kolejnych transakcji. Metoda ta stanowi zdecentralizowaną alternatywę dla walidatorów przechowujących dane sieciowe.

Ponadto dzięki shardingowi postępuje decentralizacja (ponieważ użytkownicy mają możliwość uruchomienia węzła Ethereum na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych), a co za tym idzie — wytrzymałość sieciowa. 

Krok III – The Verge, Purge i Splurge

Ostatni etap zakłada zaadaptowanie do sieci trzech następujących po sobie aktualizacji. Zakłada się, że sekwencja ta będzie odbywać się przez kilka najbliższych lat.

The Verge ma przyczynić się do wprowadzenia Drzew Verkle (nie mylić z Drzewami Merkle). Łączy je ta sama funkcjonalność, czyli możliwość umieszczenia dużej ilości danych w “drzewie” i przekazywania do nich dostępu innej osobie za pomocą jego fragmentu/korzenia. Ma to doprowadzić do zoptymalizowania sposobu przechowywania informacji sieciowych i rozmiaru samych węzłów.

Zadaniem The Purge jest wykasowanie zapasowych danych nagromadzonych na przestrzeni lat funkcjonowania sieci. Ruch ten według Buterina pozwoli na obsługę 100 tys. transakcji na sekundę. 

Chcielibyśmy móc więcej opowiedzieć o The Splurge, niemniej na temat tej aktualizacji nie wiemy właściwie nic. Cóż, prócz tego, że cytując zainteresowanego: “będzie to szereg innych fajnych rzeczy do zaimplementowania”. Najpewniej tyczy się to serii szlifów, które zapewnią podwaliny pod płynne funkcjonowanie sieci. Gdy więcej informacji wyjdzie na jaw, z pewnością będziecie mogli zapoznać się z nimi na naszym blogu kantorowym.

Trzeba przy tym wszystkim nadmienić, że The Merge mimo statusu game changera, jeśli chodzi o modyfikację blockchaina ETH, stanowi jedynie preludium do dalszych intensywnych prac nad siecią. Wszystko po to, aby finalnie Ethereum w istocie stało się w pełni skalowalną i niskoenergetyczną platformą dla zdecentralizowanych aplikacji.

Dziękujemy za zapoznanie się z artykułem! Dla pierwszych 10 osób, które tu dotarły i wykonają w kantorze transakcję podając kod „VIVALDI” obniżą oni jej transakcję o 0,5%!

Najnowsze wpisy
Najnowsze wpisy
kanga-blog-post-img-Najpopularniejsze kryptowaluty do Wymiany w kantorach?
kanga-blog-post-img-Odkryj świat Kanga VIP – bezpieczne transakcje kryptowalutowe
kanga-blog-post-img-Black Friday w Kanga Kantor!