Technologia blockchain i jej wykorzystanie w innych dziedzinach

Strona główna » Technologia blockchain i jej wykorzystanie w innych dziedzinach

Z pewnością w ciągu ostatnich kilku lat często mieliście styczność z terminem „blockchain”, prawdopodobnie w odniesieniu do kryptowalut, takich jak bitcoin. Jednak technologia ta może mieć również inne zastosowanie. Jak się okazuje, jest  wykorzystywana także przez podmioty funkcjonujące w cyfrowym świecie, które nie są związane z kryptowalutami. O tym jak ogromny potencjał kryje w sobie technologia blockchain, dowiecie się z niniejszego artykułu!

Jak działa technologia blockchain?

W ostatnim czasie można było usłyszeć bardzo dużo o technologii blockchain i jej potencjale. Wiele firm na całym świecie zaczyna się nią interesować i integruje ją do swoich działań. Ale jak dokładnie działa ta technologia? Czy wprowadza znaczące zmiany? Blockchain nadal jest stosunkowo nowym zjawiskiem, jednak może stać się rewolucyjny w niedalekiej przyszłości. Dlatego warto demistyfikować tę technologię.

Można uznać, że Blockchain jest połączeniem kilku wiodących technologii: kluczy kryptograficznych, sieci peer-to-peer i środków obliczeniowych.

Klucze kryptograficzne dzielą się na dwie kategorie – klucze prywatne i klucze publiczne. Są one niezwykle ważne, jeśli chodzi o przeprowadzanie udanych transakcji między dwiema stronami. Każdy użytkownik posiada oba klucze, których używa do zabezpieczenia tożsamości cyfrowej. Ta zabezpieczona tożsamość jest jednym z najistotniejszych aspektów technologii blockchain. W branży kryptowalut tożsamość ta określana jest także „podpisem cyfrowym” i służy do autoryzacji i kontrolowania transakcji.

Podpis cyfrowy łączony się z siecią peer-to-peer. Duża część użytkowników stosuje podpis cyfrowy między innymi w celu osiągnięcia konsensusu w sprawie transakcji. Kiedy autoryzują transakcję, jest ona potwierdzona przez weryfikację matematyczną, która skutkuje pomyślną zabezpieczoną transakcją między dwiema stronami podłączonymi do sieci. Podsumowując, użytkownicy sieci Blockchain wykorzystują klucze kryptograficzne do wykonywania różnych typów interakcji cyfrowych w sieci peer-to-peer.

Dodatkowo możemy wyróżnić cztery rodzaje łańcuchów bloków.

Prywatne sieci Blockchain

Jak działają prywatne blockchainy? Najczęściej są przeznaczone dla zamkniętych grup i często znajdują zastosowanie w firmach lub organizacjach prywatnych. Te łańcuchy bloków pozwalają na dostosowanie parametrów sieci, takich jak poziom dostępności i autoryzacji oraz inne ważne ustawienia bezpieczeństwa, zgodnie z preferencjami użytkowników. W przeciwieństwie do publicznych sieci blockchain, gdzie każdy może przystąpić do sieci, prywatne sieci są kontrolowane tylko przez jeden podmiot.

Publiczne sieci Blockchain

Najpopularniejsze kryptowaluty takie jak Bitcoin wywodzą się właśnie z publicznych blockchainów. Te odegrały również dużą rolę w popularyzacji technologii rozproszonej księgi rachunkowej (DLT). Publiczne łańcuchy bloków pozwalają też na rozwiązanie problemów związanych z bezpieczeństwem i centralizacją danych. Informacje są rozproszone w sieci peer-to-peer, a nie przechowywane w jednym miejscu. Weryfikacja autentyczności informacji opiera się na algorytmie konsensusu, którego przykładami są Proof of Stake (PoS) i Proof of Work (PoW).

Dozwolone sieci Blockchain

Ten typ sieci określa się czasem hybrydowymi łańcuchami bloków. Jest to rodzaj prywatnego blockchaina, który pozwala na specjalny dostęp tylko dla upoważnionych osób. Te łańcuchy bloków są tworzone przez organizacje mające na celu połączenie zalet prywatnych i publicznych sieci blockchain. W przeciwieństwie do publicznych sieci blockchain, które są otwarte dla każdego i pozwalają na anonimowość, dozwolone sieci blockchain umożliwiają kontrolę dostępu i prywatność danych. Dzięki temu można decydować, kto ma dostęp do sieci i jakie informacje są dostępne dla poszczególnych użytkowników.

Blockchain konsorcjum

Jest to kolejna sieć blockchain łącząca cechy łańcuchów bloków prywatnych i publicznych. Mimo że ich konfiguracja może być skomplikowana, po uruchomieniu oferują one większe bezpieczeństwo i są idealne do współpracy z wieloma organizacjami. Wydaje się to szczególnie przydatne rozwiązanie dla firm, które chcą dzielić się danymi i współpracować przy tworzeniu i wykorzystywaniu rozproszonych aplikacji, ale jednocześnie chcą zachować kontrolę nad swoimi danymi.

Technologia blockchain w biznesie – w jakich branżach jest wykorzystywana?

Branża medyczna

Czy zastosowanie technologii blockchain w branży medycznej jest możliwe? Otóż jednym z poważnych problemów w przypadku tej branży jest brak uniwersalnego systemu identyfikacji pacjentów i zarządzania dokumentacją medyczną. Wykorzystanie potencjału technologii blockchain w tym przypadku mogłoby doprowadzić do ujednolicenia tego systemu i zwiększenia bezpieczeństwa, jeśli chodzi o przechowywanie danych pacjentów. Dlaczego jest to tak ważne? Okazuje się, że w ciągu ostatniej dekady przeciekło ponad 176 milionów rekordów pacjentów, w tym ich informacje bankowe i testy genetyczne. 

Chociaż prowadzenie dokumentacji medycznej w formie papierowej byłoby bezpieczniejsze, ilość generowanych codziennie danych sprawia, że zarządzanie nią staje się niemożliwe. Dodatkowo Raport BIS Research sugeruje, że technologia blockchain może pomóc branży opieki zdrowotnej oszczędzić wiele milionów  dolarów rocznie. Zastosowanie blockchain pozwoliłoby także na redukcję zbędnych kosztów związanych choćby z naruszeniem danych, kosztów IT, czy kosztów operacyjnych. 

Dodatkowo blockchain może pomóc firmom farmaceutycznym w kontrolowaniu leków w całym łańcuchu dostaw, co utrudni kradzieże i umożliwia szybkie wykrywanie nieprawidłowości. Dzięki wykorzystaniu blockchaina, informacje o każdym etapie produkcji, dystrybucji i sprzedaży leku mógłby zostać zapisane w zdecentralizowanej sieci. W ten sposób można by szybko zidentyfikować, gdzie i kiedy wystąpiły jakiekolwiek błędy. 

Branża ubezpieczeniowa

Zastosowanie technologii blockchain w sektorze ubezpieczeniowym może przynieść wiele korzyści. Jedną z najważniejszych jest poprawa bezpieczeństwa i przejrzystości w zarządzaniu aktywami, a także umożliwienie udostępniania danych między różnymi stronami w zaufany i identyfikowalny sposób. To może pomóc w walce z oszustwami i przyczynić się do redukcji kosztów związanych z prowadzeniem działalności ubezpieczeniowej.

Ważne wydaje się również to, że blockchain może przyspieszyć procesy wypłacania odszkodowań, co jest kluczowe dla zadowolenia klientów i budowania ich zaufania do ubezpieczyciela. Dodatkowo wprowadzenie tej technologii do sektora ubezpieczeniowego może przynieść również korzyści dla samych ubezpieczycieli. Dzięki redukcji kosztów operacyjnych i zwiększeniu wydajności, firmy te mogą być bardziej konkurencyjne na rynku i oferować lepsze warunki ubezpieczeń dla swoich klientów.

Zarządzanie łańcuchem dostaw

Zastosowanie blockchaina do zarządzania łańcuchem dostaw również przyniosłoby  wiele korzyści dla przedsiębiorstw. Ten sektor biznesu wiąże się między innymi z przechowywaniem ogromnej ilości danych. Wykorzystanie technologii blockchain w tym przypadku pozwoliłoby na bezpieczne przechowywanie danych, co jest szczególnie ważne, kiedy chodzi o przesyłki, które przekraczają granice państw i mogą być narażone na kradzież lub zagubienie.

Kolejna korzyść, jaka wynikałaby z zastosowania technologii blockchain to automatyzacja procesów. Blockchain może pomóc w automatyzacji procesów związanych z łańcuchem dostaw, co oznaczałoby dużą na oszczędność czasu i pieniędzy. Co więcej, blockchain uskuteczniłby również śledzenie przesyłek i towarów na każdym etapie łańcucha dostaw, co umożliwia identyfikację potencjalnych problemów i szybszą reakcję na nie. 

Podsumowując zastosowanie technologii blockchain można poprawić bezpieczeństwo, przejrzystość i efektywność operacji łańcucha dostaw oraz zwiększyć zadowolenie klientów.

Jakie są implikacje związane z wdrożeniem technologii blockchain?

Istotna w przypadku blockchaina jest koncepcja zaufania, zwłaszcza w sferze transakcji międzynarodowych. Wcześniej zatrudniano prawników, aby zlikwidować lukę w zaufaniu między dwiema różnymi stronami, ale pochłaniało to dodatkowy czas i pieniądze. Niemniej, kryptowaluty niwelują potrzebę ingerowania podmiotó zewnętrznych. Wiele organizacji jest zlokalizowanych na obszarach, gdzie zasoby są ograniczone, a korupcja jest powszechna. W takich przypadkach blockchain zapewnia znaczną przewagę osobom i organizacjom, których dotyczy problem, pozwalając im uniknąć sztuczek niewiarygodnych pośredników zewnętrznych.

W nowej rzeczywistości Internetu rzeczy (IoT) roi się już od inteligentnych urządzeń, które — włączają pralki; kierują samochodami zamiast kierowców; zarządzają bezpieczeństwem ruchu drogowego. We wszystkich tych przypadkach (i nie tylko) wykorzystanie technologii blockchain poprzez tworzenie inteligentnych kontraktów umożliwi każdemu podmiotowi usprawnienie operacji i prowadzenie dokładniejszych rejestrów.

Najnowsze wpisy
Najnowsze wpisy
kanga-blog-post-img-Najpopularniejsze kryptowaluty do Wymiany w kantorach?
kanga-blog-post-img-Odkryj świat Kanga VIP – bezpieczne transakcje kryptowalutowe
kanga-blog-post-img-Black Friday w Kanga Kantor!