Czy blockchain możne zostać nazwany rewolucyjną technologią XXI wieku? Na pewno! Zaskakuje nowymi rozwiązaniami i sukcesywnie wkracza w kolejne sfery naszego życia, wywołując przy tym wiele dyskusji oraz niedopowiedzeń. Nie inaczej było w przypadku tokena NFT, który w pewnym momencie zdobył szczyt popularności, a tym samym wywołał lawinę pytań. Co to jest NFT i do czego służy? Skąd jego popularność? Czy ma jakąś wartość? Jaka jest jego przyszłość?
Jedno jest pewne, zdania na jego temat są podzielone. Istnieje wiele sceptycznych opinii zgodnie, z którymi NFT jest zwykłym oszustwem. Jednak pojawiają się również głosy bardziej przychylne, mówiące o tym, że tokeny mogą mieć duży wpływ na rozwój szeroko pojętego świata rozrywki czy biznesu.
NFT to skrót od Non-Fungible Token,czyli niewymienialny token. Określenie- niewymienialny trzeba uznać za kluczowe, opisując istotę NFT, ponieważ nie ma ono swojego odpowiednika w żadnych przedmiotach czy walutach. Każdy token stanowi więc unikalny cyfrowy zasób czy składnik, bez analogicznego odpowiednika. Można stwierdzić, że posiadacz NFT, ma dostęp do czegoś niepowtarzalnego, jedynego w swoim rodzaju. Wydaje się, że właśnie ta unikatowość sprawiła, że NFT zaczęło być popularne i postrzegane jako coś, co może mieć dużą wartość.
Blockchain najczęściej kojarzony jest wyłącznie z kryptowalutami. Jednak tokeny NFT, podobnie jak wirtualne waluty, również wykorzystują zabezpieczenie, jakie daje ta technologia. Każdy token można więc określić jako cyfrową treść połączoną z blockchainem. Dzięki temu połączeniu mamy pewność co do tego, kto jest właścicielem danego tokena. Niezależnie od formy NFT musi posiadać cyfrowy zapis, stanowiący deklarację, że konkretny token ma przypisanego posiadacza oraz istnieje tylko w jednej wersji. Wdaje się, że właśnie dlatego niewymienialny token znalazł swoje zastosowanie w charakterze dowodu autentyczności.
Dla technologii NFT Blockchain stanowi przede wszystkim bezpieczeństwo. Unikalne dane tokena w znacznym stopniu ułatwiają weryfikację właściciela oraz przenoszenie wartości między kolejnymi posiadaczami. Dodatkowo każdy twórca czy właściciel konkretnego tokena ma możliwość przechowywania w nim określonych informacji.
Blockchain powoduje również, że NFT jest wyjątkowo trudne do zhakowania. Za istotne zagrożenie można uznać jedynie utratę dostępu do danego tokena w momencie zawieszenie działalności platformy, która służy do jego obsługi.
Jak już wiadomo, niewymienialne tokeny mogę przybierać rozmaite formy. Jednak warto dodać, że poza NFT istnieją również tak zwane tokeny wymienne. Jaka jest między nimi różnica? Tokeny wymienne reprezentują te samą wartość i w opozycji do NFT mogą pełnić funkcję kryptowaluty. Możemy wyróżnić wśród niech tokeny płatnicze, tokeny wartościowe czy tokeny bezpieczeństwa oraz tokeny użytkowe.
Z kolei niewymienne tokeny stanowią przede wszystkim unikalne aktywa cyfrowe mogące reprezentować dowolny zasób. Mogą nim być pliki tekstowe, zdjęcia, filmy czy muzyka. Wszystkie te przykłady można opisać ogólnie jako cyfrowe dzieła sztuki. Wyróżnić warto też bilety na wydarzenia kulturalne i sportowe czy cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie. Przykładem tych ostatnich mogą być karty kolekcjonerskie. Jedna z gwiazd popularnej platformy YouTube, Logan Paul, sprzedał około 3000 kart NFT, w tym wiele kart pokemon. Przyniosło mu to zysk rzędu ponad 5 milionów dolarów.
Technologię NFT zaczęto wykorzystywać także w branży gier video, co pozwala na przykład na spersonalizowanie swojej postaci w grze lub zdobycie dla niej unikalnych pojazdów czy broni. Wydaje się, że obecnie pomysły na wykorzystanie niewymienialnych tokenów, są nieograniczone.
Niewątpliwe do spopularyzowania NFT przyczyniła się gra CryptoKitties, którą wprowadzono na rynek w 2017 r. Polegała ona na adopcji, pielęgnacji i handlu wirtualnymi kotkami. Gra wyróżniła się tym, że każdy kot był unikalny. W bardzo krótkim czasie zyskała cała rzesze fanów, którzy byli gotowi wydać każdą sumę na zakup, jedynego w swoim rodzaju kota.
Kolejnym krokiem do popularności NFT była informacja, zgodnie z którą, dzieła jednego z cyfrowych artystów- Bleep’a, osiągnęły cenę blisko kilkuset milionów złotych. Natomiast w 2021 roku świat miał okazję usłyszeć, że pierwszy wpis, który pojawił się na Twetterze został stokenizowany i sprzedany za 2.9 milionów dolarów.
Warto dodać, że NFT zyskuje popularność również jako sposób handlowania cyfrowymi dziełami sztuki. Dzięki temu wielu artystów dostrzegło szanse na zarabianie na swojej twórczości. Podobnie jest w przypadku celebrytów, sportowców czy nawet influencerów, którzy tworzą niewymienialne tokeny dla swoich fanów.
Nie można zaprzeczyć, że technologia NFT obecnie przechodzi swój renesans. Wiąże się to nie tylko z ogromną popularnością, ale też pieniędzmi. Wiele mediów podaje, że akcje z udziałem NFT mogą osiągać ceny liczone w milionach dolarów. Wydaje się, że właśnie wysokie kwoty sprawiają, że tokenizacją interesuje się coraz więcej osób ze świata sztuki czy biznesu.
Na pewno każdy, kto jest zainteresowany opisywaną tu technologią, zadaje sobie pytania, czy NFT to tylko chwilowy trend? Czy zniknie wraz z utratą popularności? Można stwierdzić, że jest to wciąż nowa technologia, która ciągle się rozwija i pewnie nie raz nas zaskoczy.
Dużą korzyścią, jaka płynie z wykorzystania NFT, jest zwiększona efektywność rynku. Możliwość przekształcenia zasobu fizycznego w cyfrowy zdecydowanie usprawnia wiele procesów, a także eliminuje pośredników. Na przykład tokeny NFT, które reprezentują dzieła sztuki, nie potrzebują już udziału agentów czy mecenasów.
Popularność NFT zaczęła się przede wszystkim od sztuki i rozrywki. Dziś tokeny zaczynają funkcjonować także w sferze finansów oraz biznesu. W bardzo krótkim czasie niewymienialne tokeny znajdują coraz nowsze zastosowanie, dlatego wydaje, że ta technologia nie zostanie szybko zapomniana. Do czego jeszcze zostaną wykorzystane tokeny NFT? Przyszłość pokaże!