Podsumowanie 2022 w świecie krypto

Strona główna » Podsumowanie 2022 w świecie krypto

Autor niniejszego tekstu zasłyszał kiedyś następujące zdanie: “w krypto w jeden dzień dzieje się tyle, co w świecie tradycyjnych finansów przez rok” (sic!). Tak, trudno o bardziej dynamiczną branżę, niż tę kryptowalutową. Niemniej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby mimo to spojrzeć wstecz na 2022 z perspektywy walut cyfrowych i spróbować odpowiedzieć na pytanie: jak było? Zapraszamy!

Upadek Terry

W swoim najlepszym okresie rozwoju Terra była jedną z największych kryptowalut na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Pod koniec 2021 roku i na początku 2022 roku odnotowała ona imponujący wzrost, głównie dzięki sukcesowi swojego rodzimego stablecoinu, czyli UST. W przeciwieństwie do większości stablecoinów, UST okazał się nie w pełni zabezpieczony i polegał na algorytmicznym mechanizmie, który utrzymywał równowagę z dolarem amerykańskim. System umożliwiał użytkownikom generowanie nowych tokenów UST poprzez spalanie odpowiedniej ilości zmiennej monety LUNA firmy Terra lub wymianę UST na nowe monety LUNA.

Dlaczego Terra stałą się tak atrakcyjna i popularna? W okresie spadkowym inwestorzy kryptowalutowi poszukiwali bezpiecznego rozwiązania w postaci stablecoinów, aby uniknąć ryzyka związanego z opadającymi wartościami aktywów kryptowalutowych. UST, będący stablecoinem na platformie Terra, był szczególnie atrakcyjną opcją, dzięki Anchor Protocol – platformie pożyczkowej na Terra, która oferowała 20% zwrotu z pożyczek w UST. W miarę jak użytkownicy rynku zaczęli korzystać z tej okazji, zwiększając popyt na UST, coraz więcej osób spalało tokeny LUNA, co prowadziło do wzrostu ich wartości rynkowej. Ten szybki wzrost stworzył wrażenie, że Terra jest odporna na spadkowy trend rynkowy, a UST stawało się jeszcze bardziej interesujący w oczach inwestorów.

W momencie szczytowym ekosystem Terra miał wartość ponad 40 miliardów dolarów. Niestety, podwójny mechanizm tokenów okazał się niezbyt dobry i  przyniósł zgubne skutki. Z dniem 7 maja doszło do serii wielorybich wyprzedaży, które zachwiały stabilnością pegi UST. Sytuacja  ta wywołała oromne poruszenie, choć UST krótkotrwale odzyskało równowagę. Jednak dwa dni później token ponownie stracił swoje powiązanie z dolarem. Posiadacze UST w pośpiechu wymieniali swoje tokeny na monety LUNA, a to znacząco zwiększyło jej podaż i obniżyło wartość. Te wydarzenia sprawiły, że do 12 maja wartość UST spadła do 0,36 USD, podczas gdy cena LUNA spadła do ułamków centa.

Upadek Terry wstrząsnął rynkiem i miał dalsze negatywne skutki. Implozja protokołu doprowadziła do kryzysu płynności, który dotknął głównych graczy, takich jak Celsius, Three Arrows Capital, Genesis Trading i Alameda Research. Firmy te poniosły poważne straty i ucierpiały finansowo w wyniku tego wydarzenia.

Amerykańskie Ministerstwo Skarbu nakłada sankcje na Tornado Cash

Tornado Cash jest protokołem DeFi (Decentralized Finance), który został opracowany w celu zapewnienia prywatności transakcji. W dniu 8 sierpnia Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA ogłosiło, że protokół ten  został objęty sankcjami. W oficjalnym oświadczeniu agencja poinformowała, że protokół ten był wykorzystywany przez cyberprzestępców, w tym hakerów wspieranych przez rząd Korei Północnej, w celu prania brudnych pieniędzy. 

Jak można się spodziewać, informacja ta nie wzbudziła entuzjazmu. Branża kryptowalutowa była oburzona zakazem, jednak dostosowanie się do wymogów regulacyjnych było konieczne, aby uniknąć sankcji i utraty reputacji. Firmy kryptowalutowe, takie jak Circle i Infura, natychmiast podjęły działania w celu przestrzegania sankcji. Wprowadziły na czarną listę adresy Ethereum, które miały interakcje z Tornado Cash, aby ograniczyć dalsze korzystanie z tego protokołu.

Po ogłoszeniu przez OFAC (Bureau of Foreign Assets Control) sankcji, holenderska Służba Informacji i Dochodzeń Skarbowych aresztowała twórcę Tornado Cash, Alexeya Pertseva, pod zarzutem ułatwiania prania pieniędzy. Obecnie Pertsev pozostaje w areszcie, jednak formalne zarzuty nie zostały jeszcze postawione.

Zakaz dotyczący Tornado Cash wywołał wiele obaw, jednak społeczność kryptowalutowa podjęła różne działania w celu zwalczania tej decyzji. Wydaje się, że najbardziej godnym uwagi jest pozew Coin Center przeciwko OFAC. Czy wynik tej sprawy może mieć  wpływ na przyszłość kryptowalut? W pewnym sensie rozstrzygnie to, czy rząd USA ma prawo do nałożenia sankcji na inne zdecentralizowane projekty.

Upadek FTX

Upadek giełdy kryptowalutowej FTX to kolejne głośne wyfarzenie 2022 roku. Giełda ta słynęła z przeznaczania dużych nakładów finansowych na promowanie swojej marki i tworzenie idealnego wizerunku. Jednak to nie wystarczyło, aby przetrwać na rynku. 

Wydaje się, że FTX w szczególności postawiła na związki ze sportem, nawiązując umowy sponsorskie z osobami takimi jak Tom Brady i Steph Curry. Logo giełdy umieszczono na arenie zespołu Miami Heat oraz zainwestowano w reklamę emitowaną podczas Super Bowl. Kiedy inne scentralizowane platformy handlowe zaczęły mieć problemy, FTX podjęło działania oferujące awaryjne kredyty i inwestycje, aby uniknąć najgorszego.

Były prezes FTX równeiż podemował różne działania, aby giedła zachowała dobry PR. Często pojawiał się na spotkaniach z politykami i regulatorami, zapewniając ich o wiarygodności FTX. Na imprezach organizowanych przez FTX, gościł znaczące postaci ze świta polityki. Nierzadko przypominał oswojej działalnści charytatywnej, podkreślając, że jego głównym celem jest zebranie jak największej ilości środków, aby przekazać je na dobre cele.

Na początku listopada pojawiły się pierwsze informacje o braku płynności w firmie Alameda Research, która jest siostrzaną spółką FTX i działa pod kontrolą Sama Bankmana-Frieda. Ta sytuacja mogła doprowadzić do zatrzymania działalności giełdy FTX. Wywołało to falę paniki wśród użytkowników, której efektem było odkrycie, że większość aktywów giełdy została już utracona. Finalnie, FTX ogłosił upadłość, a SBF zrezygnował ze stanowiska prezesa zarządu. Został zastąpiony przez Johna J. Raya III, który rozwinął karierę nadzorując rozwiązywanie upadających firm.

Perspektywy przyszłości Ethereum

Niewątpliwie w roku 2022 wiele złych wiadomości dominowało przestrzeń informacyjną. Ethereum natomiast złamało ten schemt latem, dzięki nadziei związanej z wdrożeniem długo oczekiwanej aktualizacji Proof-of-Stake, znanej jako „the Merge”. 

Zapał związany z nadchodzącym wdrożeniem „the Merge” okazał się wystarczający, by podnieść rynek z kryzysu płynności, który miał miejsce w czerwcu. Dyskusje na temat migracji Ethereum na mechanizm Proof-of-Stake przyczyniły się do wzrostu entuzjazmu wśród inwestorów. W efekcie, wartość ETH wzrosła o ponad 100% od najniższego punktu w czerwcu, dając nadzieję, że korzyści płynące z wdrożenia „the Merge”, takie jak 99,95% lepsza wydajność energetyczna i 90% redukcja emisji ETH, mogą odwrócić spadki na rynku kryptowalut.

Ostatecznie 15 września wprowadzono aktualizację bez żadnych większych problemów. Zgodnie z przewidywaniami niektórych osób bacznie obserwujących rynek, Merge stał się wydarzeniem typu „sprzedaj wiadomości”, a EthereumPOW nie spełniło oczekiwań. Jednak społeczność Ethereum nie zraziła się słabą reakcją rynku. Mimo wszystko Merge został uznany za najważniejszą technologiczną aktualizację w historii kryptowalut od czasu powstania Bitcoina, a deweloperzy Ethereum otrzymali szerokie uznanie za sukces tej aktualizacji.

Najnowsze wpisy
Najnowsze wpisy
kanga-blog-post-img-Najpopularniejsze kryptowaluty do Wymiany w kantorach?
kanga-blog-post-img-Odkryj świat Kanga VIP – bezpieczne transakcje kryptowalutowe
kanga-blog-post-img-Black Friday w Kanga Kantor!