Opieka nad swoimi kryptowalutami - dlaczego jest tak ważna?

W wyniku rosnącego wykorzystania kryptowalut jako instrumentu finansowego w ostatnich latach coraz więcej osób szuka bezpiecznych rozwiązań, aby przechowywać posiadane waluty cyfrowe. Można jednak odnieść wrażenie, że wciąż spory procent użytkowników krypto zdaje się w kółko zadawać to samo pytanie: „Dlaczego?”. Dlatego dziś omówimy ideę opieki nad kryptowalutami, wierząc, że tylko w ten sposób tak naprawdę w pełni je kontrolujemy. Miłej lektury!

Różnica między usługą powierniczą, a samodzielną kontrolą posiadanych kryptowalut

W konwencjonalnych finansach usługa powiernicza polega na przechowywaniu papierów wartościowych przez bank w imieniu osoby w celu ich ochrony. Albo inaczej, lepszego zabezpieczenia. Użytkownicy krypto mają do dyspozycji tzw. portfele giełdowe. W ich przypadku aktywa kryptograficzne są deponowane w centralnym portfelu, który jest pod zwierzchnictwem dostawcy (czyli giełdy kryptowalut). 

Czy to jednoznacznie oznacza brak kontroli nad swoimi środkami? Niekoniecznie. Jednakże trudno nie zgodzić się z tym, że są w mniejszym stopniu “nasze”. Wracając do porównań z tradycyjną bankowością: pieniądze znajdujące się na koncie bankowym są i Wasze, i banku. Lecz gdy je wypłacicie w formie gotówki, stajecie się ich pełnoprawnymi właścicielami.

Jako alternatywa pojawia się samodzielna kontrola posiadanych kryptowalut. Nie zrozumcie nasz źle. Szczególnie dla początkujących użytkowników świata krypto portfel giełdowy jest synonimem wygody i minimalnego progu wejścia. Wraz ze zdobywaniem wiedzy, kapitału i obycia zimny portfel jest mimo to porzucany (lub stosowany symultanicznie) na rzecz portfeli kryptowalutych typu self-custody.

Czym jest portfel kryptowalutowy typu self-custody?

Portfel kryptowalutowy typu self-custody może być zarówno oprogramowaniem, jak i sprzętem służącym do wielofunkcyjnego korzystania z posiadanych walut cyfrowych. Można bowiem za jego pomocą nie tylko przechowywać kryptowaluty, ale i przeprowadzać nimi transakcje bez udziału nadrzędnego organu. Innymi słowy, mamy do czynienia z narzędziem zapewniającym opiekę nad swoimi kryptopieniędzmi. 

To zyskało szczególnie na znaczeniu w obliczu obawy przed upadkiem kolejnych, po FTX, przedsiębiorstw branżowych. W myśl zasady “przezorny zawsze ubezpieczony” ludzie postanowili dołożyć wszelkich starań, aby zabezpieczyć swoje cyfrowe majątki przed nieczystymi zagraniami ze strony giełd, lub zwyczajnie, przed ich bankructwami. Co gorsza, do puli zagrożeń dołączają coraz intensywniejsze ataki hakerskie i metody pokroju phisingu, a te przede wszystkim działają na szkodę zwykłych użytkowników.

Istnieją dwa warianty portfeli tego typu:

Cold wallet – zimny portfel nie jest domyślnie podłączony do Internetu, przez co uważany jest za najbezpieczniejszy wariant do przechowywania kryptowalut. Przeważnie w tym przypadku docelowo definiujemy go jako portfel sprzętowy, będący fizycznym urządzeniem (przypominającym pendrive) pozwalającym na bezpieczne przechowywanie kluczy prywatnych. Najpopularniejszym producentem portfeli sprzętowych jest firma Ledger. Prócz tego zawsze można zapisać klucze prywatne na kartce papieru — wówczas “tworzymy” papierowy portfel.

Hot wallet – jest on stale podpięty do Internetu i jest przeznaczony dla osób wykonujących wiele transakcji w ciągu dnia (a którym nie kwapi się transferować za każdym razem funduszy między urządzeniami online), a przez to ceniących sobie wygodę. Jednocześnie, ten wariant nie zapewnia takiego bezpieczeństwa, jak właśnie cold wallet. Dostępny jest w wydaniu na komputery stacjonarne (jako aplikacja możliwa do pobrania i skonfigurowania), przeglądarki internetowe i aplikacje mobilne. 

Aplikacja Kanga Wallet do przechowywania kryptowalut!

Część z Was może teraz słusznie zapytać: “Jaki w takim razie jest sens korzystania z aplikacji Kanga Wallet w obliczu zalet innych wariantów umożliwiających przechowywanie walut cyfrowych?”.

Nigdy nie ukrywaliśmy, że Kanga jest miejscem dla wszystkich entuzjastów krypto, lecz przede wszystkim jest miejscem wdrożenia dla osób dopiero zaznajamiających się z technologią blokchchain i możliwościami, które oferuje. Dlatego dopilnowaliśmy, aby Kanga Wallet, zapewniała wszystko to, czego oczekuje się od aplikacji startowej dla nowych użytkowników.

O czym mowa? O:

  • prostocie w sprawdzaniu aktualnych kursów walut;
  • szybkości dostępu do posiadanych środków;
  • natychmiastowej możliwości kupna i sprzedaży walut cyfrowych;
  • opcji bezpłatnego wysłania krypto do innego użytkownika Kangi.

Prócz tego, to właśnie dzięki Kanga Wallet najwygodniej korzystać z punktów Kanga Kantor i dokonywać wymian z użytkownikami Kanga Local. Nic dodać, nic ująć.

Oczywiście, nie chcemy zatrzeć przekazu tekstu powyżej. Jednoczesne korzystanie z portfela giełdowego i zewnętrznego zdaje się być optymalnym rozwiązaniem, aby zadbać o swoje kryptowaluty. 

Dziękujemy za lekturę! Dla osób, które tu dotarły przygotowaliśmy kod “PORTFEL” obniżający transakcję w kantorach o 0,25% (ważny do 3 sierpnia!).

Najnowsze wpisy
Najnowsze wpisy
kanga-blog-post-img-Jak rozpoznać wiarygodny kantor kryptowalutowy?
kanga-blog-post-img-Bezpieczne przechowywanie kryptowalut – jak zadbać o swoje cyfrowe aktywa?
kanga-blog-post-img-Porównanie opłat i prowizji w kantorach kryptowalutowych a giełdach – gdzie warto wymieniać?