Strona główna » Jakie są najpopularniejsze zawody w branży kryptowalut?

Rynek pracy nieustannie się zmienia i wymaga od nas elastyczności. Wiele osób przebranżawia się, zdobywa nowe kompetencje i próbuje dostosować do panujących realiów. Zmiany te wywołuje między innymi powstawanie nowoczesnych  technologii, takich jak blockchain, który z roku na rok znajduje coraz więcej zastosowań i wkracza w kolejne sfery naszego życia. Rosnący popyt na produkty i usługi blockchain przyczynia się do tego, że pojawia się również zapotrzebowanie na specjalistów. Dzięki temu powstają nieistniejące wcześniej zawody, a tym samym zwiększa się liczba miejsc pracy.  

Popularność kryptowalut wzrasta sukcesywnie od ponad dekady. Choć dawniej wydawały się czymś abstrakcyjnym, dziś stają się codziennością. Wiele osób uważa, że cyfrowe waluty są przyszłością świata finansów i wiąże z nimi swoją przyszłość zawodową. Czy słusznie? Oczywiste wydaje się, że wraz z rozwojem rynku kryptowalut i giełd, gwałtownie wzrasta także zapotrzebowanie na nowych pracowników. Prognozuje się, że w ciągu najbliższych  lat, osoby specjalizujące się w tworzeniu i wprowadzaniu do obrotu kryptowalut, będą poszukiwane na rynku pracy. Dlatego warto sprawdzić jakie drogi kariery oferuje ta branża i jak zarabiać na kryptowalutach!

Praca w branży kryptowalut – Blockchain developer 

Blockchain deweloperzy zajmują się tworzeniem i optymalizowaniem systemów, które opierają się na technologii blockchain. Objęcie takiego stanowiska wymaga nie tylko znajomości języków programowania, ale także wiedzy na temat kryptografiki. Blockchain developer powinien posiadać również takie umiejętności, jak zdolność analitycznego myślenia, dokładność, czy znajomość języka angielskiego.

Czy warto zostać blockchain deweloperem? Jak już wiadomo blockchain jest stosunkowo nową i prężnie rozwijającą się technologią, dynamicznie rośnie liczba projektów z nią związanych, wzrasta więc zapotrzebowanie na programistów blockchain. Wydaje się, że w porównaniu do innych zawodów, specjalistów w tej dziedzinie jest stosunkowo niewielu, dlatego też z automatu stają się cenieni na rynku pracy. Podstawową korzyścią wynikającą z takiej sytuacji jest możliwość osiągania naprawdę wysokich zarobków. Jest to zdecydowanie najbardziej znana praca w branży kryptowalut.

Praca w branży kryptowalut – Inżynier sztucznej inteligencji w zakresie blockchain

Stanowisko to można określić również jako machine learning engineer. Do głównych zadań inżynierów, którzy skupiają się na tej dziedzinie, należy wdrażanie i optymalizacja rozwiązań opierających się na sztucznej inteligencji. Ważnym aspektem ich pracy jest kontrola przepływu danych, a także opracowywanie i programowanie algorytmów, które mają wspierać cyberbezpieczeństwo. W branży kryptowalut ich praca jest szczególnie ważna, kiedy chodzi o analizę techniczną rynku.

Specjaliści w tej dziedzinie powinni posiadać wiedzę z zakresu języków programowania, sztucznej inteligencji, informatyki, robotyki, czy statystyki. Ważna jest również znajomość technologii blockchain oraz rynku kryptowalut. Podobnie jak w przypadku blockchain dewelopera, ten kierunek rozwoju kariery również uważa się za bardzo opłacalny.

Praca w branży kryptowalut – Specjalista ds. compliance

Eksperci w tej dziedzinie dbają o to, aby instytucja, w której pracują, działała zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Zdecydowanie przyczyniają się do wzrostu zaufania klientów i kontrahentów względem danej firmy. Objęcie tego stanowiska wymaga bardzo dobrej orientacji w obowiązujących przepisach dotyczących konkretnej branży. 

Dynamiczny rozwój rynku kryptowalut sprawił, że pojawia się zapotrzebowanie na specjalistów ds. compliance. Zajmują się oni przede wszystkim badaniem zgodności transakcji kryptowalutowych z szeregiem przepisów międzynarodowych, krajowych i firmowych. U kandydatów na to stanowisko zwraca się szczególną uwagę na doświadczenie w instytucjach finansowych. Ważna jest też znajomość przepisów z zakresu przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

Praca w branży kryptowalut – Architekt bezpieczeństwa

W cyberprzestrzeni bezpieczeństwo stanowi jedno z kluczowych zagadnień, szczególnie kiedy chodzi o kwestie finansowe. W przypadku aktywów cyfrowych ogromnym zabezpieczeniem jest połączenie ich z technologią blockchain. Zabezpieczenie to sprawia, że trudno się do nich włamać w przeciwieństwie do innych dobrze znanych systemów płatności.

Dlatego też w branży kryptowalutowej z pewnością nie brakuje miejsc pracy dla specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Ich głównym zadaniem jest opracowywanie rozwiązań, które zapewnią zabezpieczenie przed niepożądanymi transakcjami czy innymi zagrożeniami zewnętrznymi. 

Praca w branży kryptowalut – Doradca inwestycyjny w zakresie kryptowalut

Doradcę finansowego również uznaje się za jeden z zawodów przyszłości, jeśli chodzi o pracę w branży kryptowalut. Dlaczego? Obecnie trudno nie zauważyć, że pojawia się coraz więcej regulacji, które dotyczą aktywów cyfrowych. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych lat mogą one zacząć odgrywać coraz większą rolę w świecie finansów. Z pewnością wiele osób zainteresowanych kryptowalutami zastanawia się, czy mają one przyszłość i czy warto w nie inwestować? Naturalną konsekwencją tych zmian będzie większe zapotrzebowanie na doradców inwestycyjnych, którzy mogą wykazać się szeroką wiedzą z zakresu kryptowalut. Ze względu na to, że aktywa cyfrowe są czymś stosunkowo nowym, nie każdy doradca posiada szczegółową wiedzę na temat tego rynku. 

Inne prace w branży kryptowalut

Trzeba zaznaczyć, że przedstawiona tu lista nie jest wyczerpująca. Istnieje bowiem jeszcze wiele innych zawodów, niekojarzonych z rynkiem kryptowalut, a jednak są z nim związanych. Na pewno istnieje duże zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju specjalistów od IT oraz ekspertów zajmujących się zbieraniem, przetwarzaniem i analizą danych. Można tu wyróżnić takie zawody jak, web developer, data scientistczy big data engineer.

Branża kryptowalutowa jest również otwarta na specjalistów od marketingu, jak product manager czy marketing manager. Do ich głównych obowiązków należy tworzenie strategii marketingowych i wprowadzanie na rynek produktów związanych z technologią blockchain oraz kryptowalutami.

Zatem, jak zarabiać na kryptowalutach, prócz angażowania się w działania giełdowe? Jak widać, istnieje mnóstwo profesji, aby waluty cyfrowe stały się naszym źródłem zarobku!

Dziękujemy za zapoznanie się z artykułem! Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszego bloga kantorowego dla najnowszych wieści ze świata kryptowalut!


Najnowsze wpisyNajnowsze wpisy