Niedawno niektóre renomowane uczelnie na świecie zdecydowały się wprowadzić technologię blockchain do swoich programów nauczania. Nie sposób bagatelizować tego, że uniwersytety od dawna angażują się w badania związane z technologią blockchain. Aktualnie coraz częściej można spotkać się z uczelniami, zarówno w Polsce, jak i na świecie, które w swoich programach nauczania wiedzę dotyczącą kryptowalut.
Wielokrotnie na łamach naszych kanałów komunikacji nadmieniamy, że inwestycja w kryptowaluty zawsze, ale to zawsze powinna być poprzedzona edukacją. Wszystko z powodu dynamiki samego rynku – brak przygotowania merytorycznego i podstawowej znajomości mechanizmów funkcjonowania aktywów cyfrowych zawsze będzie grozić ryzykiem utraty kapitału.
Dlatego dziś przyjrzymy się placówkom naukowym, które oferują studia o kryptowalutach. Miłej lektury!
Massachusetts Institute of Technology
Massachusetts Institute of Technology (MIT) jest uznawane za lidera w dziedzinie badań technologicznych (również w przypadku łańcucha bloków). Jest to druga najbardziej prestiżowa uczelnia na świecie po Uniwersytecie Harvarda. MIT znane jest z innowacyjnych badań oraz konkurencyjnego programu akademickiego.
MIT może pochwalić się znakomitym gronem naukowym. Obecny przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Gary Gensler, prowadzi na uczelni kurs dotyczący właśnie technologii blockchain. Na terenie kampusu działa również MIT Bitcoin Club, jeden z najstarszych podmiotów tego typu, który pełni rolę centrum dyskusji na temat krypto.
W 2014 roku uniwersytet zaaranżował wydarzenie o nazwie MIT Digital Currency Experiment, w ramach którego rozprowadzono bitcoiny wśród studentów, dążąc do promocji adopcji kryptowalut. Ponadto MIT uruchomił recenzowane czasopismo naukowe dotyczące technologii blockchain, aby dokumentować rosnące zainteresowanie naukowców tą dziedziną. Czasopismo to jest dystrybuowane bezpłatnie, zgodnie z ideą decentralizacji.
Oto część kierunków na uczelni traktujących o kryptowalutach:
Uniwersytet Harvarda
Uniwersytet Harvardu, jako jedna z najstarszych uczelni w Stanach Zjednoczonych, cieszy się światowym uznaniem i reputacją. Od momentu założenia w 1636 roku, na Harvardzie wykształciło się osiem osób, które zostały później prezydentami Stanów Zjednoczonych, czternaścioro laureatów Nagrody Turinga oraz wielu noblistów.
W duchu innowacyjności, Harvard wprowadził do swojej oferty edukacyjnej program dotyczący technologii blockchain. Uczelnia nawiązała współpracę z platformą Coursera, aby zapewnić dostęp do sześciu bezpłatnych kursów dotyczących kryptowalut, które obejmują zarówno podstawy, jak i bardziej zaawansowane zagadnienia. Jeden z kursów, zatytułowany „Breakthrough Innovation with Blockchain Technology”, skupia się na zbadaniu zastosowania sztucznej inteligencji w połączeniu z blockchainem w różnych branżach.
Harvard może również poszczycić się aktywną społecznością studencką związaną z krypto, skupiającą ponad 200 członków. Na terenie uczelni odbywają się regularne spotkania i dyskusje na temat kryptowalut, w ramach tak zwanego „Crypto 101”. Ponadto, na terenie kampusu istnieje inkubator, który umożliwia studentom rozwijanie i skalowanie własnych projektów związanych z kryptowalutami.
Uniwersytet Oxfordzki
Prasę Uniwersytetu Oxfordzkiego trudno bagatelizować w obliczu tego, że mowa tu o drugiej najstarszej (i nadal funkcjonującej) instytucji naukowej na świecie.
Jeśli chodzi o technologię blockchain, Oxford jest jednym z czołowych ośrodków naukowych w Europie, dzięki rozbudowanemu i nowoczesnemu centrum badawczemu o nazwie Oxford-Hainan Blockchain Research Institute.
Oxford Foundry, centrum przedsiębiorczości uniwersytetu, nawiązało współpracę z Ripple w celu promowania benefitów wynikających z korzystania z łańcucha bloków. Uczelnia ma również dynamiczną społeczność studencką związaną z blockchainem, znana jako Oxford Blockchain Society. Ta z powodzeniem konkuruje z podobnymi organizacjami na innych uczelniach (vide Crypto 101 i MIT Digital Currency Experiment). Jeśli chodzi o naukę, oto część kierunków dotyczących krypto dostępnych na uniwersytecie:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa (SGH) w Warszawie oferuje atrakcyjny program nauczania związany z technologią blockchain i kryptowalutami. Uczelnia ta zapewnia możliwość podjęcia studiów podyplomowych o nazwie “Blockchain, Inteligentne Kontrakty oraz Waluty Cyfrowe”. Kierunek ten charakteryzuje się kompleksowym charakterem, obejmującym zagadnienia związane z blockchainem, smart kontraktami i cyfrowymi walutami. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie uczelni, studenci będą zdobywać wiedzę na temat różnych aspektów tej branży: biznesowych, technicznych, ekonomiczno-finansowych oraz, co niezwykle istotne, prawne.
Jako że są to studia podyplomowe, do wzięcia udziału w rekrutacji niezbędne jest uprzednie ukończenie studiów co najmniej na poziomie licencjackim. W poprzednich latach w programie studiów brali udział eksperci z firm takich jak InPay, DASH, Lisk, Microsoft i wiele innych.
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Tak, kierunek o nazwie “Cyberbezpieczeństwo” na Wydziałe Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji nie jest bezpośrednio powiązany z kryptowalutami. Niemniej, rozwój tej cyfrowej technologii stwarza zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Osoba, która podejmie się nauki na tym kierunku, zdobędzie umiejętności wykorzystywania narzędzi związanych z bezpieczeństwem i audytem sieci teleinformatycznych. Jednocześnie, będzie miała okazję nauki zasad działania podstawowych narzędzi kryptograficznych oraz regulacji prawnych dotyczących ochrony danych osobowych. Takie umiejętności są jak najbardziej przydatne w omawianej branży.
WIT Szkoła Wyższa pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk
W WIT można podjąć studia magisterskie na kierunku „Blockchain w biznesie”. Program nauczania skupia się na zdobyciu wiedzy z zakresu kryptografii, baz danych i systemów płatniczych, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań opartych na technologii blockchain.
Internet oferuje multum zarówno płatnych, jak i darmowych platform edukacyjnych dedykowanych właśnie technologii blockchain. Wystarczy sprawdzić dedykowane kanały na YouTubie, blogi giełd kryptowalutowych czy influencerów krypto, aby w mig zyskać dostęp do satysfakcjonującej (przynajmniej pod względem ilości dostępnych materiałów) liczby treści na interesujący nas temat. Niestety, w wielu przypadkach osoby stojące za tymi projektami niejako żerują na naiwności osób niezaznajomionych z meandrami branży. W związku z tym, pod płaszczykiem “szczerej” intencji szerzenia wiedzy kryje się tak naprawdę wytrych, aby tym samym ludziom sprzedać kursy lub rozwiązania, które zredukują posiadane przez nich oszczędności, a zasilą kabzę “mentorów”.
Dlatego zapraszamy Was do skorzystania z zawartości platformy edukacyjnej Kanga University, przygotowanej wspólnie z portalem Cryptostudent.io!
Znajdziecie tam kilkadziesiąt artykułów traktujących o kryptowalutach i technologii za nimi stojącej, podzielonych na 3 poziomy: dla początkujących, średnio-zaawansowanych i zaawansowanych użytkowników walut cyfrowych.
Dołożyliśmy wszelkich starań, aby znajdujące się tam materiały dostarczały solidną dawkę informacji i to w jak najbardziej transparentny sposób. Baza treści stale się powiększa, a w najbliższym czasie możecie spodziewać się sporo ciekawych akcji dotyczących właśnie naszego “uniwersytetu”. Stay tuned!
Dziękujemy za lekturę! Dla osób, które tu dotarły przygotowaliśmy kod “UCZELNIA” obniżający transakcję w kantorach o 0,25% (ważny do 29 czerwca!).