Kto by pomyślał, że ethereum od momentu swojego startu przejdzie tak długą drogę, finalnie stając się drugą najważniejszą kryptowalutą na rynku? Oczywiście, wzrost ten powiązany jest m.in. przez mocne powiązania z bitcoinem. Niemniej powodem była również wykorzystywana technologia i chęć tworców do wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań. Jako że wielkimi krokami zbliża się zestaw ulepszeń sieci ethereum pod nazwą Ethereum 2.0, warto cofnąć się wstecz i przedstawić pokrótce historię stojącą za tym projektem. Zapraszamy Was do zapoznania się z nią!
Początek historii datuje się na 2013 rok. To właśnie wtedy kanadyjski programista rosyjskiego pochodzenia Vitalik Buterin odrzucił propozycję napisania nowego języka skryptowego dla sieci Bitcoin. Ten miałby pozwolić na tworzenie aplikacji funkcjonujących w blockchainie BTC. Wraz z końcem roku Buterin opublikował whitepaper własnego projektu o nazwie Ethereum, gdzie zawarto jego analizę wraz z planami na dalszy rozwój. Niedługo później, bo w styczniu 2014 r., w trakcie konferencji Bitcoina organizowanej w Miami, Buterik wraz z Gavinem Woodem, Charlesem Hoskinsonem i Anthonym Di Iorio ogłosili wspólnie start prac nad projektem. Dodatkowo powołano do życia Ethereum Foundation, organizację non-profit, aby za jej pośrednictwem wspierać rozwój ekosystemu ETH.
Mimo że walutę można było kupić już w 2014 roku, to oficjalnie jej blockchain uruchomiono 30 lipca 2015. Dopiero wtedy nabywcy mogli ją przesyłać lub wykonywać transakcję za jej pośrednictwem.
W swoim początkowym stadium ethereum strukturalnie przypominało bitcoina. Ponadto obie te kryptowaluty korzystały z algorytmu Proof-of-Work, aby tworzyć bloki z pomocą minerów. Jednak sieć Ethereum miała tę przewagę, że korzystała z Solidity – obiektowego języka programowania przeznaczonego do pisania skryptów pod aplikację działające w sieci blockchain. Tak, narzędzie, które pierwotnie Buterin miał stworzyć dla sieci BTC, stało się częścią jego własnego projektu.
Przed zainicjowaniem faktycznym prac nad rozwojem ETH Gavid Wood napisał Yellow Paper (w terminologii akademickiej jest to dokument zawierający badania przed ich formalną akceptacją lub publikacją w czasopiśmie naukowym) przedstawiający specyfikację Solidity. Przedstawiono tam również koncept programów komputerowych/protokołów weryfikujących cyfrowe umowy/transakcje po uprzednim spełnieniu określonych warunków – smart contractów. To właśnie Ethereum jest historycznie pierwszą zdecentralizowaną platformą blockchain dedykowaną dla “inteligentnych kontraktów”.
Zaimplementowana w 2015 roku pierwsza iteracja blockchain Ethereum nosiła nazwę Frontier. Oprócz uruchomienia sieci i obsługi smart contractów jej zadaniem było umożliwienie użytkownikom konfiguracji ich urządzeń górniczych. To dało początek faktycznego budowania ekosystemu ETH od podstaw.
Od tamtego momentu, wraz z upływem lat Ethereum doczekało się szeregu aktualizacji. Każda z nich zmodyfikowała funkcjonalność projektu, aby ten spełniał zarówno ambicję development teamu, na czele którego stał Buterin, jak i oczekiwania użytkowników.
Aktualizacja Beacon Chain chociażby rozpoczęła przejście blockchaina Ethereum na Ethereum 2.0. Zamysł był następujący: pierwotny mechanizm konsensusu opartego na dowodach pracy (PoW) miał finalnie bazować na dowodach stawki (PoS). Z kolei Bizancjum oraz Konstantynopol przyczyniły się m.in. do redukcji wypłaty wynikającej z wydobycia ETH.
W latach 2020 i 2021 trudności związane ze skalowalnością Ethereum uwypukliły się za sprawą projektów zdecentralizowanego finansowania (DeFi) opartych na blockchainie ETH. Wszystko za sprawą niezadowolenia użytkowników skarżących się na zbyt wysokie opłaty sieciowe. Fuzja ETH z ETH2 ma zaimplementować optymalną skalowalność, niemniej zmiana ta rozłożona jest na poszczególne etapy.
Niektóre aktualizacje blockchaina Ethereum z biegiem czasu były zaplanowaną częścią jego rozwoju. Niemniej inne nie były niczym innym, jak poprawkami konkretnych zdarzeń czy czynników. Na przykład rozwidlenie zdecentralizowanej organizacji autonomicznej (DAO) służyło jako próba obejścia ewentualnej próby włamania.
DAO służył jako zdecentralizowany fundusz autonomicznej organizacji oparty na Ethereum, który zasadniczo zdemokratyzował alokację aktywów funduszu. Użytkownicy wysyłali ETH do puli środków w ramach DAO i otrzymywały w zamian tokeny DAO. Tokeny te mogły być wówczas wykorzystywane do głosowania nad tym, gdzie DAO ma alokować swoją pulę kapitału. DAO przyciągnęło ETH o wartości około 150 milionów dolarów w 2016 roku.
Jednak w tym samym roku DAO miał miejsce atak hakerski, który przejął ponad 3,6 miliona ETH z puli aktywów DAO.
Ta sytuacja odbiła się szerokim echem wśród społeczności kryptograficznej. Duża jej część domagała się zmian w blokchainie Ethereum w celu uniknięcia podobnych problemów w przyszłości. Jednakże nie wszyscy, bowiem tego typu rozwiązanie dla wielu stało w sprzeczności z główną ideą technologii blockchain – nienaruszaniem jej kodu źródłowego. Właśnie wtedy doszło do schizmy sieci i powstania Ethereum Classic, czy kryptowaluty wiernie odwzorowującej pierwotną strukturę ETH.
Ethereum jest znaczącym graczem w przestrzeni kryptograficznej, o czym świadczy jego kapitalizacja rynkowa i wiele rozwiązań, które podmioty zbudowały na blockchainie ETC. Jaką przyszłość czeka sieć? Czy ethereum jako kryptowaluta będzie w stanie zdetronizować bitcoina? Czas pokaże! Jeśli za to zastanawiasz się jak kupić ETH zapraszamy do naszego FAQ!