Strona główna » Dlaczego warto weryfikować giełdę przed inwestycją?

Na rynku dostępne jest już kilka tysięcy kryptowalut, a z każdym kolejnym miesiącem przybywa ich coraz więcej. Stąd osoby niewtajemniczone w meandry branży walut cyfrowych chcące spróbować swoich sił w inwestowaniu mają przed sobą kilka zadań. W tym jedno priorytetowe: wybór optymalnej giełdy z kryptowalutami do uiszczania swoich środków. Zatem, gdzie bezpiecznie kupić kryptowaluty?

Bezpieczna giełda kryptowalut – o czym należy pamiętać?

Po pierwsze — inwestor, niezależnie od swojego doświadczenia musi być świadomych oszustw i działań na szkodę konsumentów, które w tej branży są niestety rzeczywistością. Nie ima się to również największych graczy na rynku. Wystarczy wspomnieć o Mt. Gox. Giełda ta w peaku swojej działalności zarządzała około 70% transakcjami przy użyciu bitcoina, a finalnie upadła w 2014 roku z powodu oskarżeń o kradzież BTC wartych setki milionów dolarów amerykańskich.

Zatem, w jaki sposób zyskać pewność, że dana giełda kryptowalutowa faktycznie jest, pozwolimy sobie skorzystać z tego słowa, “legitna”? Giełdy działający w sposób prawidłowy i zweryfikowany nie powinny mieć nic do ukrycia. Tylko transparentnie prowadzona działalność da poczucie użytkownikom, że nie obcują ze scamem, a z faktycznie legalnie prowadzonym biznesem. Ponadto (nie jest to niestety standard) dobrze byłoby, aby istniałaby możliwość skontaktowania się z fizycznym pracownikiem giełdy telefonicznie/e-mailowo (jak w przypadku Kanga Exchange). Zbyt wiele podmiotów tego typu opiera się jedynie na botach-konsultatach, zdolnych do odpowiedzi na wyłącznie z góry ustalone przez operatora pytania.

Gdzie bezpiecznie kupić kryptowaluty? Zrób research!

Po drugie — w przypadku giełd i samych walut cyfrowych kluczowym czynnikiem jest reputacja. Przed utworzeniem konta na giełdzie (proces ten, jako że wiąże się z przekazywaniem przez użytkownika jego prywatnych danych, sam w sobie stanowi dowód zaufania takiemu podmiotowi), kluczowe jest poświęcenie czasu na research. Innymi słowy, zweryfikuj zarówno giełdę, jak i opinie osób korzystających z jej usług.

Jaka idea przyświeca jej właścicielom/właścicielowi? Czy dysponuje odpowiednimi narzędziami do ochrony użytkowników? Jaka jest jej historia, z uwzględnieniem wzlotów i upadków? 

Nawet najbezpieczniejsze giełdy kryptowalut nie chronią w 100% przed utratą środków

Po trzecie — czas na kontrowersyjną opinię. Im więcej bowiem “trudności” napotkasz przy tworzeniu konta na danej giełdzie, tym lepiej o niej świadczy. Jest to właśnie przejaw wykorzystywania rozwiązań mających na celu możliwie jak najlepsze zabezpieczenie środków obecnych i przyszłych inwestorów korzystających z danej giełdy. Załóżmy, że Twój kapitał zniknie z konta — w takim przypadku łatwiej będzie ustalić, co się z nimi stało.

Niemniej, abstrahując od wybranego operatora, optymalnie jest i tak przechowywać przynajmniej część pieniędzy na tzw. zimnym portfelu (ang. cold wallet). Urządzenie to pozwala na deponowanie kryptowalut bez konieczności podłączenia go do Internetu.

Giełda z kryptowalutami a kwestia par walutowych i prowizji

Po czwarte — do grona głównych czynników wyróżniających giełdy kryptowalutowe są opłaty prowizyjne i dostępne pary walutowe. 

Ważna adnotacja, nim przejdziemy dalej: zdecydowana większość giełd pobiera opłaty za transakcje przeprowadzane przez użytkowników. Te mogą być zależne wielkości transakcji, niemniej w niektórych przypadkach wysokość prowizji nie ma z tym czynnikiem nic wspólnego.

Przed inwestowaniem dobrze jest zorientować się, jaki styl inwestowania interesowałby nas najbardziej. Jeśli planujemy czynić to często, lecz za małe kwoty, to możemy liczyć na mniejsze opłaty prowizyjne. Rozważając kupno lub handel ETH, trzeba wziąć pod uwagę prowizję “gas fee”.

Jeśli zaś chodzi o pary, to giełdy różnią się od siebie ich dostępnością. Wystarczy, chociażby spojrzeć na Coinbase, giełdę cenioną za bezpieczeństwo, ale pozbawioną bardziej różnorodnej oferty par walutowych. Warto zatem rozeznać się i odpowiedzieć sobie na pytanie: w jaki sposób nasze praktyki inwestycyjne będą miały swoje odzwierciedlenie w możliwościach oferowanych przez operatora giełdowego.

Giełda z kryptowalutami – dlaczego ludzie z niej korzystają?

Zarówno początkujący, jak i zaawansowani inwestorzy zwyczajnie potrzebują platformy oferującej im narzędzia do łatwego kupna i sprzedaży kryptowalut. Są ponadto miejscami, w których za sprawą wykorzystywanej technologii umożliwiają bezpieczne przechowywanie zasobów cyfrowych. Jednakże wciąż należy mieć na uwadze fakt, że giełdy znajdują się w gronie celów ataków hakerskich, zatem ich użytkownicy powinni również przechowywać swoje środki na oddzielnych portfelach.

Dziękujemy za zapoznanie się z artykułem! Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszego bloga kantorowego dla najnowszych wieści ze świata kryptowalut!


Najnowsze wpisy



Najnowsze wpisy