Czym jest USDT?

Strona główna » Czym jest USDT?

Rynek kryptowalut jest stosunkowo nowy, ale rozwija się niezwykle szybko. Dlatego można stwierdzić, że pojawiło się już kilka przełomowych momentów, które miały istotny wpływ na rozwój tej branży. Jednym z nich było stworzenie stablecoina USDT. Tether powstał już 2014 roku i do dziś jest uznawany za jeden z najważniejszych stablecoinów. 

Od momentu wprowadzenia USDT na rynek, powstało wiele innych stablecoinów. Stały się one ważną częścią ekosystemu kryptowalut, ponieważ w przeciwieństwie do pozostałych aktywów cyfrowych są odporne na wahanie wartości. Mimo zatrzęsienia nowych projektów Tether nadal bije rekordy popularności na tle innych kryptowalut. Obecnie największą konkurencję dla USDT jest USD Coin (USDC), uznawany za drugi co do wielkości pod względem kapitalizacji rynku. 

Geneza – co to jest USDT?

Tether (USDT) jest jednym z pierwszych stablecoinów. Powstał w 2014 roku z inicjatywy trzech pomysłodawców: inwestora Bitcoina Brocka Pierce’a, programisty Craig’a Sellers’a oraz przedsiębiorcy Reeve’a Collins’a. Pierwotnie uruchomiono go pod nazwą RealCoin, a kilka miesięcy później przemianowano na Tether. Pomysłem stojącym za USDT było zapewnienie stabilności cenowej na rynku kryptowalut przez powiązanie tokena z dolarem amerykańskim.

Warto nadmienić, że Tether nie jest jedynym stablecoinem opartym na dolarze. Na rynku pojawiły się również True USD (TUSD) czy Paxos Standard (PAX) czy wspomniany wcześniej USD Coin. Jednak na pewno jest jednym z pierwszych  stablecoinów, które zyskały dużą popularność i zasięg w świecie kryptowalut.

Najważniejsze fakty o USDT 

Tether (USDT) jest stablecoinem, czyli należy do grupy kryptowalut, które odwzorowująca wartość waluty fiat. USDT jest powiązany 1:1 z wartością dolara amerykańskiego. Oznacza to, że jego wartość powinna być stała i wynosić 1 USD za jeden token. Tokeny USDT można określić również jako aktywa cyfrowe poruszające się po blockchainie tak samo jak inne kryptowaluty, ale powiązane jednocześnie z walutami fiat.

Za emitowanie Tethera odpowiedzialna jest prywatna firma Tether Holdings Limited z siedzibą w Hongkongu. Spółka ta deklaruje, że podaż USDT ma pełne pokrycie w dolarach amerykańskich. 

Jak to działa? W whitepaperze Tethera odnajdujemy informację, że każdy token USDT wydawany do obiegu jest zabezpieczony w stosunku 1:1 w odpowiadającej walucie fiat, przechowywanej przez Tether Limited. Na przykład: jeśli użytkownik wpłaci 100 USD do rezerwy Tethera, to zgodnie ze stosunkiem 1:1, otrzyma 100 USDT. Tokeny Tether są niszczone i usuwane z obiegu, gdy użytkownicy wymieniają je na walutę fiat.

Ważnym faktem jest również to, że na początku Tether został uruchomiony na protokole bitcoina poprzez Omni Layer. Jednak z czasem ten stablecoin został przeniesiony również na inne blockchainy. Obecnie dużą część USDT znajduje się na blockchainie Ethereum przy użyciu standardu ERC-20. Tether pojawił się również na blockchainach, takich jak TRON, EOS, Algorand, Solana i OMG Network.

Jak się okazuje USDT jest nie tylko jednym z najpopularniejszych stablecoinów, ale też kryptowalut w ogólnym znaczeniu. W pierwszej połowie ubiegłego roku był trzecią co do wielkości kryptowalutą zaraz po bitcoinie i ethereum oraz największym stablecoinem z kapitalizacją rynkową wynoszącą prawie 83 miliardy dolarów.

Warto dodać, że Tether jest dostępny na światowych giełdach kryptowalut takich jak Binance, Bitbay, Kraken czy Bitfinex i wielu innych. Na pewno miało to ogromne znaczenie w kontekście popularności tego stablecoina. Dzięki temu USDT jest powszechnie znany i zyskał szerokie zastosowanie. Właściwie bez żadnego problemu można go kupić, sprzedawać i wymieniać na inne kryptowaluty.

Zalety USDT

Wydaje się, że najważniejszymi zaletami USDT, które posiadają również inne stablecoiny, są bezpieczeństwo i stabilność. Tether jako stablecoin jest zabezpieczony przez aktywa, na których jest oparty, co oznacza, że ​​ryzyko utraty wartości jest znacznie mniejsze niż w przypadku innych kryptowalut. 

Korzystanie z Tethera może być dobrym rozwiązaniem dla użytkowników obawiających się gwałtownych spadków wartości kryptowalut. Dzięki USDT mogą oni bezpiecznie przechowywać aktywa cyfrowe w podobny sposób co waluty fiat. Jednak zachowują przy tym możliwość ich wymiany na inne kryptowaluty, które są dostępne na rynku. 

Jako zaletę USDT wskazuje się również jego powszechną dostępność. Ten stablecoin jest wspierany przez wiele giełd i usług, dzięki czemu jest łatwy w użyciu.

USDT pozwala również na błyskawiczne przenoszenie środków pomiędzy różnymi giełdami kryptowalut.

Natomiast transakcje z użyciem USDT są znacznie szybsze niż te z wykorzystaniem tradycyjnych metod płatności, ponieważ nie wymagają przejścia przez kilka warstw weryfikacji. Koszty tych transakcji również są zwykle o wiele niższe. Ma to kluczowe znaczenie dla osób, które często dokonują transakcji międzynarodowych.

Kontrowersje związane z USDT 

Czym różni się Tether od swojego największego konkurenta USDC? W przypadku USDC wskazuje się na jego wiarygodności i przejrzystości. Dlatego też inwestorzy często uznają go za jeden z najbezpieczniejszych stablecoinów. Natomiast Tether jest bardzo kontrowersyjną kryptowalutą, ponieważ istnieje sporo wątpliwości dotyczących jego funkcjonowania i transparentności.

Na przestrzeni lat pojawiło się wiele pytań na temat tego, czy USDT rzeczywiście posiada taki wymiar zabezpieczenia, jaki deklaruje Tether Limited. Dlatego też użytkownicy zaczęli podważać ważność rezerw Tethera. Ten stablecoin nie jest również kontrolowany przez żadne organy regulacyjne, co wywołało obawy o możliwość nadużyć.  

Te kontrowersje spowodowały, że USDT zalała fala krytyki z strony inwestorów, ekspertów kryptowalutowych. Jednak firma zajmująca się emitowaniem USDT zapewnia, że jej działania są zgodne z prawem i przeprowadza audyty swoich rezerw. Mimo wszelkich wątpliwości USDT od wielu lat pozostaje jedną z najpopularniejszych kryptowalut. 

Najnowsze wpisy
Najnowsze wpisy
kanga-blog-post-img-Najpopularniejsze kryptowaluty do Wymiany w kantorach?
kanga-blog-post-img-Odkryj świat Kanga VIP – bezpieczne transakcje kryptowalutowe
kanga-blog-post-img-Black Friday w Kanga Kantor!