Czym jest Polygon (MATIC)?

Z roku na rok coraz trudniej nadążyć za zmianami zachodzącymi w świecie kryptowalut. Wiele projektów związanych z rynkiem krypto skupia się na wprowadzeniu narzędzi mających poprawić szybkość oraz zmniejszyć koszty transakcji w sieciach blockchain. Polygon, znany wcześniej jako Polygon MATIC, to kolejny innowacyjny projekt dążący do udoskonalenia technologii blockchain.  

W centrum zainteresowania twórców projektu Polygon (MATIC) znalazła się sieć Ethereum. Jako cel obrali sobie oni między innymi zwiększenia bezpieczeństwa, wydajności i użyteczności tej sieci. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. 

Czym jest Polygon (MATIC) – krótka historia 

Polygon został zaprojektowany w 2017 roku przez grupę Polygon Technology. Grupa ta składała się wówczas z trzech twórców pochodzących z Indii, są nimi: Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal oraz Anurag Arjun. 

Na początku Polygon znany był jako Matic Networ, który przeszedł rebranding w lutym 2021 roku. Najpierw został przekształcony w Polygon Matic, jednak z czasem Matic zniknął zupełnie loga projektu. Pozostał jedynie w nazwie natywnego dla sieci tokena. 

Ciekawą informacją związaną z rozwojem tego projektu wydaje się to, że Polygon funkcjonujący jeszcze pod nazwa Matic startował jako IEO, czyli Initial Exchange Offering na giełdzie Binance. Sprzedano tam 1,9 miliarda tokenów, a ich cena wynosiła wówczas 0,00263 centa za jeden token. Odbyły się również dwie tury sprzedaży i w pierwszej z nich sprzedano 200 milionów tokenów MATIC w drugiej natomiast 170 milionów. 

Czym jest Polygon i jakie są główne cele projektu

Polygon uznaje się za zdecentralizowaną platformę znaną ze skalowania sieć Ethereum. Ze względu na to, że Ethereum zmaga się z pewnymi ograniczeniami, konieczne było wprowadzenie rozwiązań, które mogą poprawić działanie, szybkość oraz zmniejszyć koszty transakcji. Z pomocą przyszli twórcy Polygon (MATIC). Ich celem było wsparcie Ethereum jeśli chodzi o zwiększenie wydajności i użyteczności bez utraty bezpieczeństwa. 

Dlaczego Ethereum potrzebuje wsparcia? Sieć zmaga się z tak zwanym blockchain trilemma problem (trylemat blockchain). Chodzi tu o wybór między trzema idealnymi cechami, jakie mógłby posiadać blockchain, decentralizacją, bezpieczeństwem i skalowalnością. Połączenie ich ze sobą w jednej sieci jest niezwykle trudne. Ethereum skupiło się przede wszystkim na decentralizacji i bezpieczeństwie kosztem skalowalności. Efektem tego mogą być drogie i powolne transakcje. 

Obecnie Ethereum może przetwarzać około 14 transakcji na sekundę, natomiast Polygo osiąga prędkość nawet do 7000 transakcji. Dobitnie obrazuje to jak duże zmiany może wprowadzić Polygon, jeśli chodzi o problemy ze skalowalnością. 

Czym jest Polygon i jak to działa?

Polygon został zaprojektowany jako sieć warstwy drugiej. Oznacza to, że powstał jako warstwa dodatkowa do łańcucha Ethereum i nie ma celu wprowadzenia zmian na oryginalnej warstwie blockchaina. 

Warstwa pierwsza blockchaina Ethereum, zapewnia deweloperom platformę do tworzenia i uruchamiania zdecentralizowanych aplikacji (dApps), inteligentnych kontraktów czy NFT. Polygon natomiast jest blockchainem warstwy drugiej, który ma na celu pomóc Ethereum w jego skalowalności. Oznacza to, że Polygon jako protokół warstwy drugiej nie powiela funkcjonalności Ethereum, jedynie pomaga poprawić szybkość transakcji i obniżyć koszty. 

Jak już zostało wspomniane Polygon jest wielopoziomową platformą, której celem jest skalowanie Ethereum. Jest to możliwe między innymi dzięki ogromnej ilości  sidechainów wspierających główną sieć. Sidechain rozumiany jest tu jako łańcuch równoległy połączony z innym blockchainem.

Wykorzystanie sidechainów przynosi sporo korzyści, takich jak szybkie i tanie transakcje. Dlatego wydaję się, że każdy użytkownik Polygona mógłby potwierdzić, że ta sieć jest niezwykle szybka i niedroga jeśli porównujemy ją Ethereum. Warto nadmienić, że sidechainy są również skuteczne w obsłudze wielu protokołów zdecentralizowanych finansów (DeFi) dostępnych w Ethereum.

Czym jest MATIC?

Jak już wspomniano wcześniej Matic Networ przeszło rebranding. Skutkował on usunięciem nazwy tokena z loga projektu. Czy oznacza to, że MATIC zniknął zupełnie z obiegu? Nic bardziej mylnego. Polygon zachował swoją kryptowalutę będącą podstawą sieci. 

Czym jest MATIC? Został on uruchomiony jako natywna kryptowaluta sieci Polygon. W dużym stopniu napędza ona rozwój całej platformy. Użytkownicy będący w posiadaniu tego tokena, mogą wykorzystywać go np. do skatowania lub dokonywania opłat transakcyjnych. Obecnie używa się go między innymi jako jednostka płatności i rozliczeń między uczestnikami, którzy wchodzą w interakcje w sieci. 

W przeciwieństwie do innych kryptowalut z nieograniczoną podażą, podaż na MATIC jest ograniczona. Oznacza to, że w obiegu nigdy nie będzie więcej niż 10 miliardów tokenów. Istnieje przekonanie, że stała podaż tokenów może znacznie zwiększyć ich wartość. Natomiast obecna podaż w obiegu Polygon wynosi 8,7 miliarda.

Jakie jeszcze korzyści przynosi MATIC użytkownikom sieci Polygon? Pozwala on nie tylko na uiszczanie opłat transakcyjnych, ale również na udział w konsensusie Proof of Stake. Dzięki temu uczestnicy mogą skatować tokeny MATIC. A co za tym idzie, zyskują także możliwość głosowania nad aktualizacjami sieci, przy czym każdy głos jest proporcjonalny do ilości kryptowaluty MATIC, którą wprowadzają. 

Wykorzystanie przez sieć Polygon mechanizmu Proof of Stake, sprawia, że posiadacze tokenów MATIC, zyskują także możliwość generowania dochodu pasywnego. 

Dziękujemy za zapoznanie się z artykułem! Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszego bloga kantorowego dla najnowszych wieści ze świata kryptowalut!

Najnowsze wpisy
Najnowsze wpisy
kanga-blog-post-img-Jak rozpoznać wiarygodny kantor kryptowalutowy?
kanga-blog-post-img-Bezpieczne przechowywanie kryptowalut – jak zadbać o swoje cyfrowe aktywa?
kanga-blog-post-img-Porównanie opłat i prowizji w kantorach kryptowalutowych a giełdach – gdzie warto wymieniać?