Czym jest Litecoin?

Litecoin został zaprojektowany dla niższych kosztów transakcyjnych i większej efektywności podczas codziennego użytku. Dla porównania Bitcoin był wykorzystywany bardziej jako wartość dla celów długoterminowych. Limit monet jest o wiele wyższy niż w przypadku Bitcoina, a proces wydobycia znacznie szybszy. Oznacza to, że transakcje przebiegają szybciej i są tańsze, choć generalnie o mniejszym wolumenie.

Podobnie jak Bitcoin, Litecoin jest formą cyfrowego pieniądza. Wykorzystując technologię blockchain, Litecoin może być wykorzystywany do transferu środków bezpośrednio pomiędzy użytkownikami indywidualnymi oraz biznesowymi. Zapewnia to zapis wszystkich transakcji w postaci publicznej księgi i umożliwia operowanie kryptowalucie jako zdecentralizowanemu systemu płatniczemu, wolnemu od cenzury i  kontroli rządów.

Jak działa Litecoin?

Litecoin obejmuje tworzenie i transfer monet cyfrowych za pośrednictwem kryptograficznego protokołu open source. Wykorzystuje technologię blockchain do rejestrowania zdecentralizowanej publicznej księgi wszystkich transakcji.​

Czym jest blockchain?

Blockchain jest współdzieloną cyfrową księgą zawierającą zapisy wszystkich transakcji przeprowadzonych na Litecoin. Ostatnie dokonane transakcje są grupowane razem w bloki przez “górników”. Bloki są następnie kryptograficznie zabezpieczane zanim zostaną dołączone do istniejącego łańcucha blockchain. Podobna technologia jest wykorzystywana w przypadku wielu innych kryptowalut, takich jak Litecoin czy Bitcoin.​

Na czym polega wydobycie?

Wydobywanie jest procesem zabezpieczania każdego bloku i dodawania do istniejącego łańcucha blockchain przy użyciu specjalnego oprogramowania. Kiedy blok jest zabezpieczony, powstaje nowa jednostka kryptowaluty. “Górnicy” mogą następnie wprowadzać te jednostki bezpośrednio na rynek.​

Jakie są różnice pomiędzy Litecoinem i Bitcoinem?

Wśród wielu podobieństw między Bitcoinem i Litecoinem, warto zwrócić uwagę na kilka subtelnych różnic między tymi kryptowalutami:

Prędkość transakcji

Podczas gdy Litecoin wymaga bardziej wyrafinowanej technologii wydobywczej niż Bitcoin, jego bloki są generowane nawet 4 razy szybciej niż w przypadku Bitcoina. Litecoin przetwarza też transakcje finansowe znacznie szybciej i może ich wykonać znacznie więcej w tym samym czasie.

Liczba monet

Zarówno Bitcoin, jak i Litecoin posiadają ograniczoną liczbę monet w obiegu. Bitcoin ma ich 21 mln, podczas gdy Litecoin aż 84 mln – cztery razy więcej niż Bitcoin.

Kapitalizacja rynkowa

Litecoin posiada znacznie mniejszą kapitalizację rynkową niż Bitcoin, jednak wciąż jest jedną z tych kryptowalut, na której najczęściej przeprowadzane są transakcje.

Algorytmy

“Górnicy” muszą rozwiązać algorytm mieszający, aby dodać nowe bloki kryptowaluty do łańcucha blockchain. Litecoin i Bitcoin wykorzystują różne algorytmy wydobywcze, w przypadku Litecoina jest to “Scrypt”, natomiast w przypadku Bitcoina jest to SHA-256. Scrypt został pierwotnie wybrany przez zespół tworzący Litecoin, aby uniknąć dominacji w sieci górników, tych, którzy używają specjalizowanych układów scalonych (ASIC). Dzięki temu zabiegowi, użytkownicy procesorów CPU oraz GPU mieli szansę rywalizować z tymi używającymi ASIC. Scrypt jest bardziej pamięciochłonny aniżeli inne algorytmy szyfrujące, co zmniejsza użyteczność ASIC. Z czasem jednak powstały układy specjalizowane stricte pod rozwiązywanie algorytmów Scrypt’a, co oczywiście przełożyło się na obniżenie opłacalności wydobycia przez użytkowników CPU oraz GPU.

Jak przeprowadzać transakcje na Litecoin?

Kiedy kupujesz Litecoin, cena jednostki zwykle jest notowana względem dolara amerykańskiego (USD). Innymi słowy, sprzedajesz dolara, aby kupić Litecoin. Kiedy cena Litecoin wzrasta, wówczas będziesz mógł sprzedać z zyskiem, ponieważ jest on warty więcej dolarów niż w momencie, gdy dokonywałeś zakupu. Jeżeli cena spadnie, a Ty zdecydujesz się sprzedać, wówczas poniesiesz stratę.

W CMC Markets możesz przeprowadzać transakcje na Litecoin poprzez CFD. Pozwala Ci to spekulować na ruchach ceny kryptowaluty bez posiadania jej w formie rzeczywistej. Nie stajesz się wówczas jej właścicielem, lecz otwierasz pozycję, której wartość wzrośnie lub spadnie w zależności od zmiany ceny w stosunku do dolara.

Kontrakty CFD są instrumentami lewarowanymi. Oznacza to, że musisz zdeponować jedynie określony procent całej wartości transakcji aby otworzyć pozycję. Nie będziesz musiał od razu angażować całego kapitału w jedną transakcję kupując Litecoin, ale zamiast tego wystarczy użyć depozytu zabezpieczającego, który daje ekspozycje na większe wartości transakcji. Dźwignia finansowa daje możliwość zwielokrotniania zysków, ale także ma wpływ na straty, ponieważ zyski i straty liczone są od wartości nominalnej transakcji.​​

Najnowsze wpisy
Najnowsze wpisy
kanga-blog-post-img-Jak rozpoznać wiarygodny kantor kryptowalutowy?
kanga-blog-post-img-Bezpieczne przechowywanie kryptowalut – jak zadbać o swoje cyfrowe aktywa?
kanga-blog-post-img-Porównanie opłat i prowizji w kantorach kryptowalutowych a giełdach – gdzie warto wymieniać?