“Co to jest bitcoin?”. Dziś coraz trudniej spotkać osobę, która nie potrafiłaby odpowiedzieć na to pytanie. Czy jednak ta sama osoba potrafiłaby odpowiedzieć, “czym” tak naprawdę jest najpopularniejsza kryptowaluta na świecie w kompleksowy sposób?
Jeśli nie – nic nie szkodzi! Startujemy bowiem z cyklem “Czym jest…?”, w której omawiamy waluty cyfrowe dostępne w punktach Kanga Kantor. Na pierwszy rzut idzie oczywiście BTC. Zapraszamy do lektury!
Bitcoin (BTC) jest kryptowalutą, wirtualną walutą zaprojektowaną do działania jako pieniądz. Jest formą płatności będącą poza kontrolą jakiejkolwiek pojedynczej osoby, grupy lub podmiotu, usuwając w ten sposób potrzebę zaangażowania stron trzecich w transakcje finansowe. Został wprowadzony do publicznej wiadomości w 2009 roku przez anonimowego dewelopera lub grupę deweloperów używających pseudonimu Satoshi Nakamoto.
Od tego czasu stał się najbardziej znaną kryptowalutą na świecie. Jego popularność zainspirowała rozwój wielu innych kryptowalut. Jego konkurencja albo próbują zastąpić go jako system płatności, albo jest wykorzystywana w charakterze tokenów użytkowych lub zabezpieczających w innych blockchainach i powstających technologiach finansowych.
Kryptowaluty są częścią blockchaina i sieci wymaganej do jego zasilania. Blockchain to rozproszona księga, wspólna baza danych, w której przechowywane są dane. Dane w obrębie blockchaina są zabezpieczone metodami szyfrowania.
Kiedy transakcja ma miejsce na blockchainie, informacje z poprzedniego bloku są kopiowane do nowego bloku z nowymi danymi, szyfrowane, a transakcja jest weryfikowana przez osoby zatwierdzające zwane górnikami w sieci. Kiedy transakcja jest zweryfikowana, otwierany jest nowy blok, a bitcoin jest tworzony i przekazywany jako nagroda dla górnika (górników), który zweryfikował dane w bloku – mogą oni wtedy swobodnie go używać, trzymać lub sprzedać.
Bitcoin wykorzystuje algorytm haszowania SHA-256 do szyfrowania danych przechowywanych w blokach na blockchainie. Mówiąc prosto, dane transakcji są szyfrowane w 256-bitową liczbę szesnastkową. Numer ten zawiera wszystkie dane transakcji i informacje powiązane z poprzednimi blokami.
Transakcje są umieszczane w kolejce do zatwierdzenia przez górników w sieci. Wszyscy górnicy w sieci bitcoin próbują zweryfikować tę samą transakcję jednocześnie. Oprogramowaniem i “sprzętem górniczym” pracują nad rozwiązaniem nonce, czterobajtowej liczby zawartej w nagłówku bloku.
Do wydobywania Bitcoina można używać różnego rodzaju sprzętu i oprogramowania. Kiedy bitcoin został po raz pierwszy wydany, można było go wydobywać na komputerze osobistym. Jednak, gdy stał się bardziej popularny, więcej górników dołączyło do sieci, co obniżyło szanse bycia tym, który rozwiąże hash. Nadal można używać komputera osobistego jako górnika, jeśli ma on nowszy sprzęt, ale szanse na indywidualne rozwiązanie hasha są znikome.
Dzieje się tak dlatego, że istnieje konkurencja w postaci sieci górników, którzy generują około 220 kwintylionów haszy (220 exa haszy) na sekundę. Maszyny, zwane Application Specific Integrated Circuits (ASIC), zostały zbudowane specjalnie dla górnictwa – mogą generować około 255 bilionów haseł na sekundę. Dla porównania, komputer z najnowszym sprzętem generuje około 100 mega hashy na sekundę (100 milionów).
Można użyć swój komputer, aby z powodzeniem zostać górnikiem minerem. Możesz użyć swojego istniejącego komputera osobistego, aby użyć oprogramowania górniczego kompatybilnego z Bitcoin i dołączyć do puli górniczej. Pule górnicze to grupy górników, którzy łączą swoją moc obliczeniową, aby konkurować z dużymi farmami górniczymi ASIC.