Czym jest Arbitrum?

Mimo aktualizacji The Merge dla Ethereum 15 września 2022 roku, sieć w dalszym ciągu nie zapewnia inwestorom taniej, szybkiej i skalowalnej infrastruktury do wykonywania transakcji kryptowalutowych. O dziwo, rozwiązanie to przyszło rok wcześniej, bo 1 września 2021 r. za sprawą Arbitrum. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tej sieci i jej tokenie ARB, to zapraszamy do lektury!

Arbitrum – jak działa?

Arbitrum jest rozwiązaniem służącym do skalowania warstwy drugiej (ang. Layer 2) dla blockchaina Ethereum. Polega ono na przetwarzaniu kupna/sprzedaży kryptowalut, a następnie przesłaniu jej do swoistej “skrzynki odbiorczej” Arbitrum. Gdy łańcuch bloków ją przetworzy, to wystawia potwierdzenie. Metoda wykorzystywana do tego procesu nazywana jest “optymistycznym rollupem”. Przy czym, zanim transakcja zostanie zgłoszona do Ethereum, to rozliczana jest w bocznym łańcuchu bloków. 

Rollup jest dedykowaną techniką służąco do kompresowania danych w transakcji wykonywanej na blockchainie. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na zwinięciu poszczególnych partii tejże w jednolitą całość. Dzięki temu łańcuch bloków nie musi zajmować się każdą transakcją w zestawieniu, oszczędzając tym samym czas i pieniądze.

Dlaczego rollup jest “optymistyczny”? Aby przyśpieszyć proces, rollup zakłada, że znajdujące się w nim transakcje odbyły się w sposób prawidłowy. Oczywiście, istnieje możliwość zgłoszenia obiekcji, w obawie przed wystąpieniem nieprawidłowości. 

Ogłoszenie i zrzut tokena ARB

Token ARB został ogłoszony 23 marca 2023 roku. Jego maksymalna podaż w obiegu wynosi 10 miliardów jednostek. Z całkowitej podaży platforma zamierza zrzucić 11,62 procent do swoich wczesnych inwestorów. Kolejne 1,13 procent całkowitej podaży przekazano programistom tworzącym aplikacje na Arbitrum.

Istniało kilka pól wyboru, które należało zaznaczyć, aby kwalifikować się do zrzutu Arbitrum. Użytkownicy otrzymywali punkty na podstawie liczby zaznaczonych pól wyboru. Mowa tu o takich czynnikach, jak: liczba i wartość transakcji, liczba aktywnych miesięcy korzystania z blockchaina, liczba inteligentnych kontraktów, z którymi wchodziło się w interakcję itp.

Użytkownicy potrzebowali co najmniej 3 punktów, aby móc otrzymać tokeny ARB za pośrednictwem zrzutu. W zależności od posiadanych punktów, mogli otrzymać od 625 ARB do 10 250 ARB.

Zrzut ARB, a ataki scamerów

Arbitrum wydało już zawiadomienie dla swojej społeczności dotyczące fałszywych stron internetowych i kampanii phishingowych oferujących tokeny zrzutów Arbitrum. Podobnie, 19 marca, popularna firma audytorska smart kontraktów, CertiK, zwróciła uwagę na nielegalne konto Arbitrum na Twitterze – „arbitrum_launch” – które reklamowało fałszywy zrzut tokena.

Tego samego dnia inna firma zajmująca się bezpieczeństwem blockchain, Redefine, odkryła fałszywą stronę internetową Arbitrum, która prosiła użytkowników o połączenie portfeli w celu zrzutu. Oczywiście wszyscy użytkownicy, którzy połączyli swój portfel z witryną, najprawdopodobniej zostaliby okradzeni ze swoich aktywów. W sumie narzędzie do wykrywania oszustw, Scam Sniffer, znalazło 273 strony phishingowe atakujące zrzut Arbitrum.

Najnowsze wpisy
Najnowsze wpisy
kanga-blog-post-img-Zakup kryptowalut bez weryfikacji — Jak to jest w praktyce?
kanga-blog-post-img-Jak i gdzie kupić kryptowaluty za złotówki?
kanga-blog-post-img-Inwestycja w bitcoin — Jak zrobić to z głową?