Czym jest Algorand?

Strona główna » Czym jest Algorand?

Rynek kryptowalut z pewnością nie cierpi na brak nowych koncepcji. Technologia związana z tą branżą również rozwija się w zawrotnym tempie. Od momentu uruchomienia bitcoina mogliśmy być świadkami powstawania wielu projektów kryptowalutowych o różnej użyteczności. Jednym z nowszych i dobrze prosperujących projektów, jest właśnie Algorand, który wywołał w świecie krypto niemałe poruszenie. 

Jeśli zastanawiasz się co to jest Algorand (ALGO) i jak działa? Czy to kryptowaluta, czy blockchain? Gdzie kupić tokeny algorand? I jakie zmiany wniósł do świata krypto? Koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem. 

Co to jest Algorand i kiedy powstał? 

Algorand to zdecentralizowana sieć blockchain uruchomiona w czerwcu 2019 roku z natywną kryptowalutą algorand o nazwie ALGO. Jej projekt narodził się już w 2017 roku z inicjatywy profesora Silvio Micali, którego uznaje się za jedną z najbardziej zasłużonych osób pod kątem tworzenia technologii blockchain. Zasłynął on między innymi jako twórca technologii Zero Knowledge Proofs. 

Można uznać, że projekt związany z siecią Algorand dzieli się na dwa główne filary. Pierwszym z nich jest Algorand Fundation, czyli organizacja non-profit założona również w 2019 roku. Zajmuje się ona finansowaniem i rozwijaniem blockchaina Algorand. Drugi filar stanowi Algorand Inc.- firma programistyczna z siedzibą w Bostonie, która skupia swoje prace na rozwoju technicznym sieci. 

Algorand uznaje się pod wieloma względami na unikatowy blockchain, ponieważ posiada on cechy i możliwości rozwiązań warstwy pierwszej, czyli layer 1. Pozwala to na budowanie smart kontraktów na blockchainie. Jednk posiada również funkcjonalność rozwiązań warstwy drugiej, czyli layer 2.

Co to jest Algorand i na czym się skupia? 

Projekt Algorand koncentruje się na rozwiązaniu tak zwanego blockchain trilemma problem (trylemat blockchain). Oznacza to przekonanie, że niemożliwe jest połączenie w jednej sieci blockchain jej trzech idealnych cech, skalowalności, bezpieczeństwa i decentralizacji. 

Jest to powszechny problem, z którym zmaga się wiele projektów kryptowalutowych. Z uwagi na to, że bezpieczeństwo uznaje się zawsze za priorytetowe, pojawia się konieczność wyboru między skalowalnością a decentralizacją. Pierwsza z wymienionych cech odnosi się do możliwości obsługiwania dużej liczby transakcji na sekundę. Druga natomiast oznacza, że blockchain może być obsługiwany przez rozproszoną sieć komputerową, zamiast jednego centralnego podmiotu.

Jaki był cel pomysłodawców stojących za siecią Algorand? Zbudowanie platformy, która będzie bezpieczna, zdecentralizowana i zapewniająca szybkie transakcje przy wykorzystaniu minimalnych kosztów. Twórcy technologii związanej z Algorand uważają również, że jest ona przydatna dla usług finansowych czy Zdecentralizowanych Finansów (DeFi). Ponadto Algorand wykorzystuje się także jako sieć do budowania zdecentralizowanych aplikacji (Dapps) z pomocą smart kontraktów.

Co to jest Algorand i jak działa?

Dzięki czemu kryptowaluta algorand stała się popularna? Dlaczego Algorand został uznany za wyjątkową sieć? Czy chodzi tylko o połączenie trzech idealnych cech, jakie może posiadać blockchain? Wydaje się, że Algorand został szczególnie doceniony dzięki oparciu sieci na innowacyjnym mechanizmie konsensusu Pure Proof of Stake (PPoS). 

Czym różni się PPoS od dobrze już znanego mechanizmu Proof of Stake?

Wprowadzenie PoS okazało się sukcesem ze względu na uporanie się problemem związanym ze skalowalnością. Jednak nie zmienia to faktu, że blockchainy oparte na PoS mogą być zmonopolizowane przez użytkowników danej sieci, posiadających duże ilości tokenów. W konsekwencji ma to negatywnie wpływa na decentralizację. 

Natomiast mechanizm konsensu PPoS działa w ten sposób, że walidatorzy wybierani są losowo. Dzięki takiemu podejściu udział w sieci jest jednakowo dostępny dla wszystkich użytkowników.

Jak to działa? Wszyscy użytkownicy Algorand biorą udział w głosowaniu za pośrednictwem węzłów uczestniczących, które umieszczają głosy na sieci. Dzięki temu, że każdy uczestnik, który uruchamia węzeł, jest możliwym walidatorem, bezpieczeństwo sieci jest bardziej zdecentralizowane. Algorand całe bezpieczeństwo opiera na zaufaniu do większości, ponieważ właśnie większości będzie zależało na prawidłowym i nieprzerwanym działaniu sieci. 

Szczególnie ważną informacją wydaje się to, że Silvio Micali opracował narzędzie o nazwie Verifiable Random Function. Dzięki temu rozwiązaniu za każdym razem po utworzeniu bloku wyznacza się losowo ze wszystkich użytkowników sieci Algorand nową komisję odpowiedzialną za zweryfikowanie czy następny zaproponowany blok może zostać dodany do głównego łańcucha sieci. 

Jak działa takie losowanie? Każdy token algorand (ALGO), jaki posiada uczestnik loterii stanowi jeden los. Naturalnie większa liczba tokenów oznacza zwiększenie szans na zostanie zwycięzcą losowania. Następnie wybrani uczestnicy loterii przy pomocy tokenów ALGO głosują na zaproponowane bloki. W konsekwencji ten, który otrzymuje najwięcej głosów, dodawany jest do głównego łańcucha. 

Token algorand (ALGO)

Co to jest token algorand? ALGO jest przede wszystkim natywną kryptowalutą opierającą się na sieci Algorand. Token ten nie zyskał  jeszcze tak dużej popularności jak wiodące kryptowaluty, jednak jego zakup jest stosunkowo łatwy. Gdzie kupić Algorand? Udostępnia go spora część światowych giełd kryptowalutowych. Istotne wydaje się również to, że ALGO posiada maksymalną podaż, która wynosi 10 miliardów monet do dystrybucji do 2030 roku. 

Tak jak w przypadku innych tokenów ALGO również posiada kilka podstawowych funkcji. Między innymi może zostać wykorzystany do opłacania transakcji w sieci Algorand. Co ciekawe opłaty te są niezwykle niskie w porównaniu z popularnymi sieciami jak Ethereum i Bitcoin. Tokeny ALGO można także przechowywać w portfelu kryptowalutowym, co pozwala między innymi na pozyskiwanie nagród za każdy blok oddany do głównego łańcucha sieci. Dodatkowe korzyści wynikają również z tego, że ALGO generuje możliwość pozyskiwania dochodu pasywnego. 

Dziękujemy za zapoznanie się z artykułem! Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszego bloga kantorowego dla najnowszych wieści ze świata kryptowalut!

Najnowsze wpisy
Najnowsze wpisy
kanga-blog-post-img-Najpopularniejsze kryptowaluty do Wymiany w kantorach?
kanga-blog-post-img-Odkryj świat Kanga VIP – bezpieczne transakcje kryptowalutowe
kanga-blog-post-img-Black Friday w Kanga Kantor!